Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wlk.Bryt-Kościól-Halloween

0
Podziel się:

W Wielkiej Brytanii Kościół anglikański czyni starania, aby odzyskać Halloween - święto czarownic, mar i duchów, zdawałoby się raz na zawsze stracone dla chrześcijństwa. W dwóch diecezjach biskupi zachęcają wręcz wiernych do obchodzenia Halloween.

Halloween ze swoimi przebierańcami, straszeniem się ma niewątpliwie pogańskie korzenie, ale nie można zapominać, że sama nazwa oznacza "wieczór Wszystkich Świętych", bo jeszcze nie tak dawno kościelna doba zaczynała się o zmroku, a więc wieczór 31 października to tak naprawdę początek Wszystkich Świętych, tak jak wigilijna pierwsza gwiazda to początek Bożego Narodzenia. Anglikański biskup Ludlow w zachodniej Anglii - Alistair Magowan zachęca więc swoich wiernych, aby bawili się jak zwykle w Halloween, ale zarazem świętowali w duchu zwycięstwa światła nad ciemnością. Jeszcze dalej poszła diecezja Hereford, gdzie Kościół anglikański wręcz organizuje halloweenowe imprezy . Jak wyjaśniał BBC dziekan katedry, Michael Tagner: "Halloween to czas, kiedy ciemne moce próbują zdominować świat, ale dochodzą też do głosu siły dobra i są to ich zmagania. Jest to w dużej mierze scenariusz przedchrześcijański, ale i tradycja kościelna, tylko wydaje mi się, że chrześcijańska strona tego święta, celebracja dobroci i
świętości, gdzieś się zagubiła".
W całej Wielkiej Brytanii królują więc dziś strachy raczej pogańskie, ale w dwóch diecezjach udomowione przez Kościół anglikański.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)