Notowania

prezydent
12.12.2010 17:24

Włochy-prezydent-przed głosowaniem-apel

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano - na 48 godzin przed głosowaniem w parlamencie nad przyszłością rządu Silvio Berlusconiego - zaapelował o złagodzenie napięcia. Tymczasem nie ustają starania premiera o przeciągnięcie na swoją stronę kilku niezdecydowanych deputowanych opozycji. Zapewniłoby mu to niewielką choćby przewagę i ocaliło rząd przed upadkiem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kończąc wizytę państwową w Austrii prezydent Napolitano przyznał, że Włochy nie są krajem, w którym można by się nudzić. Nie zawsze jednak zasługuje to na uznanie, skoro szef państwa stwierdził, że "od zbyt długiego czasu we Włoszech panuje napięcie w stosunkach politycznych i instytucjonalnych, czemu w interesie ogółu należałoby położyć kres". Apel prezydenta nie został jednak wysłuchany. Po rzymskiej manifestacji opozycji, która w sobotę domagała się ustąpienia Berlusconiego przed 14 grudnia, w niedzielę jego zwolennicy w wielu miastach powtarzali na wiecach, że nie ma alternatywy dla obecnego rządu i oskarżali o zdradę przewodniczącego Izby Deputowanych Gianfranco Finiego. Jego wyjście z koalicji kilka miesięcy temu przyczyniło się do jej osłabienia i utraty większości w parlamencie.
Ostateczną próbą sił będzie wtorkowe głosowanie w izbie wyższej parlamentu nad wotum zaufania, w izbie niższej - nad wotum nieufności. Wynik tej próby pozostaje niepewny.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: prezydent, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz