Notowania

wojsko
16-04-2009 (18:10)

Wojska inżynieryjne obchodzą swoje święto - Dzień Sapera

Święto zostało ustanowione już w 1946 roku, na pamiątkę sforsowania Odry i Nysy Łużyckiej 16 kwietnia 1945 roku. Saperzy wnieśli wtedy wyjątkowy wkład w wyzwalanie ziem polskich. Z okazji Dnia Sapera w stolicy odbyły się centralne uroczystości. Pod pomnikiem "Chwała Saperom" odznaczono kombatantów, którzy rozminowywali kraj po wojnie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef Inżynierii Wojskowej generał Janusz Lalka  w okolicznościowym przemówieniu zaznaczył, że współcześni saperzy pamiętają o wyjątkowych czynach swoich poprzedników. Generał Lalka dodał jednocześnie, że obecnie saperzy to wyszkoleni i nowocześnie wyposażeni specjaliści. Przypomniał, że saperzy są zawsze gotowi nieść pomoc cywilom, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze czuwają również nad bezpiecznym likwidowaniem pozostałości po wojnie.

Z kolei minister obrony Bogdan Klich powiedział, że wojska inżynieryjne są wyjątkowo cenione przez MON. Minister Klich podkreślił, że saperzy są dla kierownictwa MON wizytówką całej armii. W ocenie szefa MON na szczególne uznanie zasługuje praca, jaką saperzy wykonują na misjach zagranicznych - zwłaszcza w Afganistanie, gdzie rozbrajają miny-pułapki, zastawiane na naszych żołnierzy jeżdżących w patrolach.

Wojska inżynieryjne - w skład których wchodzą oddziały saperskie - to obecnie jeden z ważniejszych rodzajów sił zbrojnych. Duże znaczenie mają zwłaszcza dla systemu reagowania kryzysowego niosąc pomoc cywilom w sytuacjach katastrof i kryzysów.

O saperach najczęściej słyszy się, kiedy trzeba usunąć niewybuchy z czasów II wojny światowej. Tylko w ubiegłym roku saperzy przyjęli ponad 8 tysięcy zgłoszeń, w wyniku czego zniszczyli pół miliona niewybuchów i materiałów niebezpiecznych.

Tagi: wojsko, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie