Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojsko - służba przygotowawcza - nabór

0
Podziel się:

Trwa nabór do nowego rodzaju służby wojskowej, tak zwanej służby przygotowawczej. Od dziś rusza pierwsza faza szkolenia.

Nowa służba to oferta Sił Zbrojnych dla tych osób, które nie miały wcześniej do czynienia z armią a chcą w przyszłości wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych. Nowa służba będzie przypominała pierwsze miesiące w nieistniejącej już służbie zasadniczej. Obowiązkowa niegdyś służba rozpoczynała się od musztry, nauki strzelania, regulaminu wojskowego oraz zajęć z wychowania fizycznego. Podobnie będzie wyglądało szkolenie w ramach służby przygotowawczej.
Przeszkolenie ogólnowojskowe będzie prowadzone w 11 centrach szkoleniowych armii na terenie całego kraju. Po trzech tygodniach ochotnicy złożą przysięgę wojskową. Szkolenie jest podzielone na dwie fazy - podstawową i specjalistyczną. Podstawowa będzie nauką "wojskowego abecadła". W ostatnim miesiącu ochotnicy będą wybierać specjalności - kierowca, artylerzysta czy żandarm. Dzięki temu w późniejszej fazie, czyli w trakcie naboru do Narodwych Sił Rezerwowych, będą mieli prostszy wybór specjalności wojskowej i miejsca odbywania służby.
Nowy rodzaj służby cieszy się dużym zainteresowaniem. Wstępny nabór trwa od kilku tygodni - do tej pory zgłosiło się już ponad 2 tysiące ochotników. Ci, którzy nie zdążą przeszkolić się w pierwszym etapie, mogą poczekać na koniec października. Armia wtedy znów uruchomi takie szkolenie.
Ochotnicy, którzy chcą odbyć służbę przygotowawczą, powinni zgłosić się do terenowego oddziału Wojskowej Komendy Uzupełnień i tam złożyć odpowiedni wniosek. Kandydat musi mieć ukończone 18 lat i mieć wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Niezbędna jest też kategoria zdrowia A wydana przez komisję lekarską.
Zgodnie z wcześniejszą decyzją ministra obrony do końca tego roku w ramach Narodowych Sił Rezerwowych powinno służyć 10 tysięcy ochotników. Drugie tyle zostanie przyjętych w 2011 roku. Tegoroczny nabór jest kierowany przede wszystkim do byłych żołnierzy, którzy obecnie są w rezerwie. Armia wyszła jednak naprzeciw oczekiwaniom setek osób, które chcą dostać się do Sił Rezerwowych ale wcześniej nie służyły w armii. Stąd pomysł na uruchomienie służby przygotowawczej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)