Notowania

wiadomości
08.01.2012 19:31

WOŚP-zbiórka trwa

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała do tej pory ponad 14 milionów 600 tysięcy złotych. W całym kraju trwa akcja zbierają datków na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Podziel się
Dodaj komentarz

Akcja rozpoczęła się o godzinie 9 rano w Zakopanem. Na Równi Krupowej Jurek Owsiak oraz setki górali i turystów wspólnie zainaugurowali 20 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na inaugurację wszystkim zebranym przygrywały kapele góralskie oraz orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej. A potem setki wolontariuszy wyruszyły na zakopiańskie ulice zbierając datki do puszek i rozdzielając w zamian serduszka orkiestry. Z Placu Defilad w Warszawie wczesnym popołudniem
wystartował bieg "Policz się z cukrzycą". Stanęło do niego około 3 tysięcy biegaczy. Jak mówią - to nie tylko dobra zabawa, ale także okazja do zwrócenia uwagi na problem cukrzycy w polskim społeczeństwie.

W Krakowie żołnierze, militarne grupy rekonstrukcyjne, psy-ratownicy i pomnik Adama Mickiewicza zbierają pieniądze do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Rynku Głównym. O 10:00 rano początek zbiórki ogłosiła maszerując wokół rynku Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
O 17:00 na krakowskim rynku rozpoczęły się koncerty. Zagrają lokalne grupy rockowe. O 20:00 Kraków rozświetli tradycyjne światełko do nieba.

W Chorzowie Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku jest ponownie miejsce finału orkiestry. Jest tam lodowy plac zabaw dla dzieci, można zobaczyć pokazy psich zaprzęgów czy popisy sprawnościowe służb ratowniczych. Na scenie pojawią się takie gwiazdy jak NeLL, Patrycja Markowska czy Róże Europy. Punktualnie o 20.00 rozbłyśnie tradycyjne "Światełko do Nieba".

Po 17-j sztab WOSP-u odwiedziła para prezydencka. Prezydent uważa, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest receptą na wiele złych rzeczy. Bronisław Komorowski wraz z małżonką objęli patronat nad tegoroczną zbiórką.
Prezydent po spotkaniu z Jurkiem Owsiakiem mówił, że zawsze po owocach poznaje się czy pomysł był dobry czy zły. "To był pomysł wspaniały. Przetrwał nie tylko 20 lat, owocuje milionami zebranymi na różne potrzeby, ale również skutkuje poruszeniem milionów polskich serc" - powiedział Bromnisław Komorowski
Prezydent dodał, że obecność tak wielu mediów w siedzibie telewizji publicznej jest dowodem na to, że wszyscy chcą wspólnie zaangażować się we wspieranie pięknego dzieła, jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Do 20 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyły się też media. Program Pierwszy Polskiego Radia wystawiło na aukcję złote serduszko oznaczone numerem 111. Można je obejrzeć na stronie internetowej www.polskieradio.pl.
Z kolei na antenie radiowej Trójki zlicytowane zostaną jutro dwa obrazy nazwane "Panorama Myśliwiecka, czyli Trójka do potęgi", z których dochód zostanie przeznaczony na WOŚP.

Jurek Owsiak cieszy się, że co roku liczba chętnych do zbierania pieniędzy na rzecz Fundacji rośnie. Zwiększyła się liczba sztabów, których jest obecnie ponad 1700.
Za granicą powstało 51 sztabów. Wolontariuszy Orkiestry można spotkać na ulicach Londynu, Monachium, Oslo, Paryża, Madrytu czy Wiednia. Sztaby są też na Antypodach, na obu biegunach czy w Kanadzie. Orkiestra gra też w Stanach Zjednoczonych - mimo pewnych ograniczeń prawnych. Na przykład w Chicago nie można zbierać pieniędzy na ulicach, dlatego 200 puszek stanęło w sklepach i siedzibach polskich firm.
Jurek Owsiak zapowiada, że w przyszłym roku przygotuje o 20 tysięcy identyfikatorów i puszek więcej.
O 20:00 na niebie w całej Polsce rozbłyśnie światełko do nieba. W nocy w sztabie głównym Orkiestry licytowana będzie złota karta i złote serduszko oznaczone numerem jeden.

Z informacji policji wynika, że XX finał WOŚP przebiega bez zakłóceń. Do popołudnia w całym kraju doszło do 15 incydentów w związku z kwestami

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz