Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WOŚP: zebrano do tej pory 32 miliony 679 tysięcy 758 złotych

0
Podziel się:

Podczas 17. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano do tej pory 32 miliony 679 tysięcy 758 złotych. Tyle pieniędzy jest obecnie na koncie Orkiestry. Już wiadomo zatem, że w tym roku padnie kolejny rekord. Pieniądze jednak są ciągle liczone. Ostateczna suma będzie znana do końca lutego, gdy WOŚP się rozliczy. W tym roku zbierano fundusze na wczesną diagnostykę onkologiczną u dzieci.

Tuż przed północą sprzedano na licytacji złote serduszka numer 1 i 2 za- odpowiednio: milion dziesięć tysięcy złotych i milion. Kolejne serduszka sprzedane zostały za 300 tysięcy i 100 tysięcy złotych. Jedna ze złotych kart telefonicznych osiągnęła cenę 60 tysięcy złotych.

Aukcje w internecie będą trwały jeszcze kilkanaście dni. Można na nich kupić przedmioty przekazane przez znane osoby, między innymi, porsche wygrane przez aktorkę Agatę Kuleszę w "Tańcu z gwiazdami", kask Fernando Alonso- kierowcy Formuły 1- z autografem, statuetkę Roberta Kubicy dla najlepszego sportowca roku 2008 w plebiscycie "Przeglądu Sportowego", pióro polityka Dariusza Rosatiego, strój boksera Tomasza Adamka z walki o mistrzostwo świata czy obraz namalowany przez Krystynę Jandę.

W całym kraju odbywały się koncerty, występy, licytacje, zawody sportowe. Podczas 17. Finału WOŚP promowano zdrowy tryb życia i zachęcano do dbania o zdrowie. Organizowano pokazy udzielania pierwszej pomocy i zbiórki krwi. W kilku miastach, w tym w Warszawie, odbyły się biegi pod hasłem "Policz się z cukrzycą".

W stolicy największy koncert odbył się na Placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki. Wystąpiły tam, między innymi zespoły: De Mono, Sex Bomba, KSU, Natalia Lesz, Mieczysław Szcześniak, zaśpiewało także wspólnie sześciu tenorów.

W Katowicach przed "Spodkiem" zagrały zespoły Akurat, Lombard i Łzy. Licytowano szablę generalską Komendanta Wojewódzkiego Policji, koszulki, rękawice bokserskie i piłkę nożną z autografami sportowców.
Lublin wystawił na aukcji internetowej zestaw monet : złotą, srebrną i mosiężną, które zostaną wybite z okazji 440. rocznicy podpisania Unii polsko- litewskiej. Na lubelszczyźnie dużą popularnością cieszyły się badania profilaktyczne oraz badania osób, które zechciały dołączyć do banku dawców szpiku.

W Przemyślu licytowano kawałek tyczki wicemistrzyni świata Moniki Pyrek, ale nie został on sprzedany i dzisiaj zostanie wystawiony na aukcję internetową. W Rzeszowie, gdzie odbył się regionalny finał orkiestry, prezentowali się strażacy, policjanci, bieszczadzcy GOPR- owcy oraz funkcjonariusze straży granicznej. Zagrały zespoły Pectus oraz Kasa. Na aukcji konik huculski został sprzedany za 2 tysiące 200 złotych, a silnik do śmigłowca Mi-2 za 1400 złotych. W Tarnobrzegu za tutuł honorowego magnata Zamku w Baranowie Sandomierskim zapłacono 650 złotych.

W finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poznaniu aktywnie włączyły się służby mundurowe. Dzięki nim obejrzeć można było pokazy psów służbowych lub przejechać się strażackim wysięgnikiem. Wolontariuszem w Poznaniu był także policyjny robot pirotechniczny. W Zamku zbierano krew.

W Łodzi główne koncerty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyły się na Rynku Manufaktury, gdzie wystąpiły 22 zespoły, w tym Tatiana Okupnik.

W Gdańsku .większość imprez zorganizowano na Długim Targu. Na trasie z Oliwy do centrum miasta przez cały dzień jeździł zabytkowy tramwaj, w którym można spotkać kwestujących wolontariuszy. Podczas licytacji można było kupić dwutygodniowy rejs Darem Młodzieży, lot paralotnią, a także bilet na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Natomiast gdyńskie Akwarium licytowało szczęki rekina.

Kulminacją 17. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było o 20.00 "Światełko do nieba"- pokazy sztucznych ogni niemal we wszystkich miastach, gdzie mieściły się sztaby.

Pieniądze zbierano też za granicą, między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz wśród żołnierzy w polskich kontyngentach.

Jerzy Owsiak występując wieczorem na konferencji prasowej powiedział, że największym sukcesem 17. Finału jest to, że ludzie dowiedzieli się, czym są choroby onkologiczne oraz na czym polegają programy pomocowe Orkiestry dla dzieci. Przypomniał, że coroczne finały są od 18 lat ewenementem na skalę światową i podziękował stacjom telewizyjnym TVP i TVN za pokazanie akcji. Nazwał udział w zbiórce pieniędzy dla chorych dzieci "patriotyzmem". Jerzy Owsiak skrytykował też artystów, którzy żądali honorarium za występy w ramach Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wezwał tych, którzy wzięli pieniądze, by wpłacili je na konto Fundacji.

Podczas 17. Finału WOŚP nie obyło się bez incydentów. Do napadów na wolontariuszy doszło między innymi w Swarzędzu, Ostrowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Zakopanem i Stalowej Woli. W całym kraju zatrzymano 25 osób.

W czasie 17. Finału w całym kraju pieniądze zbierało 120 tysięcy wolontariuszy. Do tej pory Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła sprzęt medyczny o wartości prawie stu milionów dolarów.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)