Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory władz lokalnych na Białorusi

0
Podziel się
bEhvBaPV

Białorusini wybierają przedstawicieli władz lokalnych. O mandaty w 1495 radach różnego szczebla ubiega się 25 tysięcy kandydatów. Od poniedziałku trwało tak zwane głosowanie przedterminowe, w którym wzięło udział około 30 procent obywateli. Białoruska opozycja twierdzi, że tego typu praktyka sprzyja fałszowaniu wyników wyborów.
W większości okręgów przedstawiciele obecnych władz nie mają konkurencji. Centralna Komisja Wyborcza wyliczyła, że o jeden mandat ubiega się średnio 1,2 kandydata, a w Mińsku 4.
Opozycja oskarżyła władze o stosowanie represji wobec kandydatów reprezentujących niezależne organizacje. Prezydent Aleksander Łukaszenka nazwał takie oświadczenia tchórzostwem i brakiem wiary w możliwość zwycięstwa.
Zgodnie z ordynacją wyborczą po raz pierwszy do wyborów dopuszczono obywateli Federacji Rosyjskiej, na stałe mieszkających na Białorusi. O mandaty do rad lokalnych zdecydowało się ubiegać 26 Rosjan.
Unia Europejska uznaje białoruskie wybory za sprawdzian demokratycznych przemian. Od ich przebiegu Bruksela uzależnia dalszą współpracę z Mińskiem.

bEhvBaQy
wybory
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)