Notowania

egipt
27.04.2011 08:37

Wybuch gazociągu na Synaju. Grozi kryzys

Nieznani sprawcy uszkodzili egipski rurociąg na Półwyspie Synaj w miejscowości Al-Sabil, powodując odcięcie dostaw do Izraela i Jordanii

Podziel się
Dodaj komentarz
(jakesmome/CC/Flickr)

Na trasie rurociągu doszło do eksplozji i pożaru, który zmusił okolicznych mieszkańców do opuszczenia domów. Według lokalnych władz, odpalony został zdalnie sterowany ładunek wybuchowy.

Nie jest jasne jak duże są zniszczenia , nie ma też informacji o poszkodowanych.
Ten sam rurociąg został zniszczony 5 lutego podczas rozruchów w Egipcie które doprawadziły do odsunięcia od władzy 11 lutego, prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Dostawy do Izraela zostały potem wznowione w polowie marca.

Zakłócenia w dostawach grożą poważnym kryzysem Jordanii, która z egipskiego gazu wytwarza 80 procent energii dla przemysłu i ludności.Poprzednia przerwa w dostawach kosztowała Jordanię ponad 4 mln dolarów dziennie - informował jordański minister do spraw energii.

Egipt eksportuje znaczne ilości gazu do Izraela, Syrii. Dostawy z Egiptu stanowią 40 procent zaopatrzenia w Izraelu.

W rejonie gdzie znajduje się rurociąg dochodzi często do utarczek między policja a zyjącymi tam Beduinami. Oskarzaja oni państwo o nadmierną eksploatację tych terenów. Stosunek egipskich władz do Beduinów był z kolei krytykowany przez organizacje praw człowieka. Podnosiły one, że grupy te były atakowane przez policję która czyniła je odpowiedzialnymi za ataki na kurorty turystyczne w latach 2004 - 2006 . Zginęło wtedy kilkadziesiąt osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t80495.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/synaj;moze;stac;sie;baza;dla;terrorystow,32,0,770848.html) Synaj może stać się bazą dla terrorystów Izrael wzywa swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia półwyspu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t130945.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybuch;nie;uszkodzil;gazociagu;na;plw;synaj,91,0,766555.html) Wybuch nie uszkodził gazociągu na Płw. Synaj Wybuch mógł nie być wymierzony w rurociąg dostarczający gaz do Izraela. Gazociąg zamknięto jedynie prewencyjnie.
Tagi: egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz