Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydano książkę ''Aparat bezpieczeństwa wobec ks. Jerzego Popiełuszki''

0
Podziel się:

Kulisy śledztwa oraz działań bezpieki wobec księdza Jerzego Popiełuszki zawiera wydana przez IPN książka ''Aparat bezpieczeństwa wobec księdza Jerzego Popiełuszki''. W pierwszym tomie znalazło się 130 dokumentów pokazujących, jak bezpieka starała się uniemożliwić działania księdza Jerzego, oraz kto z jego środowiska współpracował z SB donosząc na księdza.

Redaktorka naukowa tomu Jolanta Mysiakowska wyjaśnia, że w książce znalazły się dokumenty z postępowania jakie wytoczyła prokuratura warszawska wobec księdza Jerzego. Są to przesłuchania duchownego, świadków oraz materiały operacyjne SB, jak choćby doniesienia tajnych współpracowników.

Z dokumentów zawartych w tomie wynika, że ksiądz Jerzy był inwigilowany przez co najmniej czterech tajnych współpracowników a jego rozpracowywanie rozpoczęto już w 1982 roku. W aneksach do zamieszczonych w książce dokumentów rozszyfrowano pseudonimy agentów i współpracowników bezpieki. Najgroźniejszym i najbardziej szkodliwym zdaniem historyka doktora Jana Żaryna, był Tadeusz Stachnik pseudonim "Tarcza" i Miecz". W toku badań okazało się, że w dokumentach pojawia się również ksiądz prałat Henryk Jankowski, który został określony jako agentura nierejestrowana pod pseudonimami "Libella" i "Delegat".

Jan Żaryn podkreśla, że ta książka nie tylko pokazuje w jakich okolicznościach działał ksiądz Jerzy ale też, kto ponosi odpowiedzialność za śmierć duchownego. Według historyka, z dokumentów pokazujących ostatnie miesiące życia księdza Jerzego jasno widać, że odpowiedzialność za śmierć duchownego ponoszą generał Jaruzelski i generał Kiszczak czyli ścisłe kierownictwo partii i MSW.

Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz podkreśla, że apelował do IPNu o tę książkę. Zdaniem arcybiskupa może ona pomóc w procesie beatyfikacyjnym księdza Jerzego, rozwiewając wątpliwości dotyczące motywacji księdza. Arcybiskup podkreśla, że rewizja procesu prokuratorskiego niezbicie świadczy jaka była religijna i ideologiczna motywacja duchownego.

Drugi tom dokumentów będzie dotyczył ostatnich miesięcy życia księdza Jerzego, który został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w październiku 1984 roku. Kilka dni później z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)