Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaćmienie księżyca

0
Podziel się:

Późnym wieczorem dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Zjawisko będzie można obserwować niemal na wszystkich kontynentach. W Polsce przy bezchmurnym niebie zaćmienie byłoby doskonale widocznie, niestety synoptycy zapowiadają chmury.

W niektórych miejscach w kraju jednak nam może szczęście dopisze. A jest co oglądać, mówi Jan Skowron z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Księżyc nie znika bowiem zupełnie z pola widzenia, lecz jest rozjaśniany światłem rozporoszonym w atmosferze ziemskiej. Księżyc będzie czerwony, przy czym jego północna część będzie nieco jaśniejsza.
Zaćmienie Księżyca jest wtedy, gdy wchodzi on w cień za Ziemią. Na jednej linii znajdują się Słońce, Ziemia a za nią Księżyc.
Przez okno należy zacząć wyglądać o 21.16 naszego czasu. Wtedy będziemy obserwować zaćmienie półcieniowe. Ale prawdziwy spektakl czeka nas godzinę później. O 22.30 tarcza Księżyca zacznie być powoli przesłaniana przez cień Ziemi. Do całkowitego zaćmienia dojdzie o 23.43.
Dzięki temu, że całkowite zaćmienie potrwa ponad godzinę, być może będziemy mieli szansę, mimo zachmurzonego niebia, je dostrzec. Pod warunkiem, że w tym czasie pojawi się w chmurach jakaś szczelina.
Do zaćmienia Księżyca może dojść do trzech razy w roku, może się jednak zdarzyć, że nie zdarzy się ani jedno. Ostatnie całkowite zaćmienie można było obserwować w październiku 2004 roku. Kolejne jeszcze w tym roku - 28 sierpnia, ale będzie widoczne tylko z Pacyfiku. W Polsce kolejną okazję do obserwacji zaćmienia będziemy mieć 21 lutego przyszłego roku. Jan Skowron zwrócił uwagę, że takie zestawienie zdarza się rzadko, by dwa lata z rzędu oglądać całkowite zaćmienia. Zwykle mamy bowiem do czynienia z półcieniowym lub częściowym.
Jan Skowron radzi, byśmy zaćmienie Księżyca oglądali gołym okiem. Żeby dostrzec Księżyc powinniśmy patrzeć na południe. Będzie on "zawieszony" 40 stopni nad horyzontem.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)