Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zawieszone emerytury będą wypłacone

0
Podziel się
bEqtukDF

Rząd - posiedzenie - emerytury

Emeryci, którym zawieszono świadczenia, będą mogli je odzyskać. Rząd przyjął projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku.
Ministerstwo pracy pod kierownictwem Jolanty Fedak przygotowało przed dwoma laty przepisy zakazujące łączenia pensji z emeryturą. Wskutek ich wprowadzenia tysiące emerytów straciły świadczenia, które wypracowali sobie przez lata. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak te przepisy za bezprawne.
Przyjęty przez rząd projekt ustawy wykonuje wyrok Trybunału. Zaległe świadczenia będą wypłacane emerytom, którzy nabyli prawa emerytalne przed 1 stycznia 2011 roku i po 30 września 2011 roku kontynuowali pracę u dotychczasowego pracodawcy. Podstawą do obliczenia należnej emerytury będzie suma zawieszonych świadczeń w okresie od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku, z uwzględnieniem waloryzacji i odsetek określonych przepisami prawa. W celu wypłaty zawieszonej emerytury, emeryt powinien złożyć wniosek do właściwego oddziału ZUS w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Decyzję w sprawie wypłaty ZUS powinien podjąć w ciągu 60 dni.

IAR

bEqtukEi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)