Notowania

wiadomości
08.06.2013 08:51

Zbieramy pamiątki z 1989 roku

Podziel się
Dodaj komentarz

s Zbieramy pamiątki z 1989 roku

To będzie cyfrowe archiwum czasu przełomu. Mowa o akcji zbierania wspomnień i pamiątek z 1989 roku, kiedy doszło w Polsce do pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów i rozpoczął się proces wyzwalania z komunizmu. Każdy, kto ma jakieś archiwalia i ciekawe wspomnienia z 1989 roku może dziś i jutro od 12.00 pojawić się w Domu Spotkań z Historią na ulicy Karowej w Warszawie.
Jeden z ambasadorów akcji, fotoreporter Chris Niedenthal podkreśla, że pamiątki z tamtego czasu mają niebywałą wartość. Zdaniem fotografa ludzie mają prawdzie skarby w szufladach, piwnicach czy na strychach. Są to plakaty, zdjęcia, ulotki - to wszystko ma ogromną wartość. Te pamiątki pokazują atmosferę tamtego czasu, dlatego warto takie rzeczy zbierać i je udostępniać.
Akcję organizują wspólnie Narodowy Instytut Audiowizualny oraz berliński Instytut Historyczny Facts&Files oraz największa europejska biblioteka, muzeum i archiwum cyfrowe Europeana.
Dyrektor do spraw rozwoju Europeana Harry Verwayen podkreśla, że niezwykle ważne jest by jak naszybciej prywatne zbiory zostały zdigitalizowane i udostępnione w internecie.
Nikt kto przyniesie swoje pamiątki ich nie straci, ponieważ na miejscu zostaną one utrwalone a wspomnienia nagrane. Frank Drauschke z Facts&Files podkreśla, że wszystko w formie cyfrowej następnie trafi na stronę www.europeana1989.eu . Chodzi o to, by przekazać tę wiedzę młodszym pokoleniom. Łatwiej im będzie zrozumieć jak przebiegały wydarzenia w tamtych czasach, które diametralnie odmieniły nasze życia.
Podczas kolejnych weekendów podobne akcje zostaną przeprowadzone w Poznaniu i Gdańsku oraz w 7. krajach bloku komunistycznego.

Informacyjna Agencja radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz