Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdrowie-choroba Leśniowskiego-Crohna

0
Podziel się:

Wyrolowani z terapii - tak czują się pacjenci cierpiący na chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Kryteria włączenia chorych do nowoczesnej terapii biologicznej są tak wyśrubowane, że leczenie jest dostępne tylko na papierze.

Gastrolog doktor Piotr Albrecht wyjaśnia, że w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia z 2009 roku przedstawiono 7 kryteriów kwalifikacji do programu terapeutycznego w chorobie Leśniowskiego-Crohna, jednak nie napisano, ile z nich pacjent powinien spełnić, aby otrzymać leki. Według urzędników - musi spełnić wszystkie kryteria, co nie jest możliwe - podkreśla doktor Albrecht.
Marta Grodzka z Lublina walczy o kontynuację terapii biologicznej, która przyniosła znaczna poprawę. Jednak urzędnicy ustalili, że nie można jej przyjmować dłużej, niż rok.
Choroba Leśniewskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego objawiają się ostrymi bólami i bardzo częstymi - do 20 dziennie - wyniszczającymi biegunkami. Do leczenia biologicznego, kwalifikuje się w Polsce około 1000 osób. Jest to dla nich szansa na normalne życie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)