Notowania

zwiedzanie
07.05.2010 19:34

Żelazowa Wola znów otwarta dla zwiedzających

Dworek i park w Żelazowej Woli - miejsce urodzenia Fryderyka Chopina - po kilkuletnim remoncie - będą od jutra otwarte dla zwiedzających. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski mówił na konferencji prasowej, że rewitalizacja tego kompleksu z punktu widzenia promocji polskiej kultury - to wydarzenie bez precedensu na światowym, najwyższym poziomie. Uroczyste otwarcie - dziś wieczorem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Waldemar Dąbrowski - koordynator obchodów Roku Chopinowskiego 2010 jest przekonany, że Polacy pokochają Żelazową Wolę w nowym kształcie. Wyraził nadzieję, że miejsce to wpisze się w świadomość Polaków. Prowadzone od 2005 roku prace nad rewitalizacją zmierzały do przekształcenia Żelazowej Woli w ośrodek kultury i edukacji, wykorzystywany przez cały rok.

Zmieniła się też formuła pobytu turystów w tym miejscu. Dziś zamiast półgodzinnego oglądania dworku i parku zwiedzający mogą wyruszyć na całodzienną wyprawę śladami Chopina.

Od jutra zwiedzający będą mogli oglądać wyremontowany dworek, odświeżoną ekspozycję muzealną i odrestaurowany park . Wybudowano też dwa nowoczesne pawilony obsługi turystów. W pierwszym z nich mieści się kawiarnia, sklep i sala multimedialna, w drugim restauracja i sala przeznaczona do organizacji koncertów, konferencji i pokazów filmów. Zwiedzający rozpoczną wizytę od filmu, a następnie otrzymają przewodniki audio, które ich poprowadzą przez park do dworku. Ekspozycja dworku po rewitalizacji została podzielona na dwie części, odpowiadające ich pierwotnemu charakterowi; mieszkalną i gospodarczą. Zwiedzający znajdą tu, między innymi, dwa wydruki dokumentów związanych z narodzinami kompozytora, pokazujące rozbieżności wokół daty urodzin Fryderyka Chopina. Są też portrety rodziny Chopina i rękopis nut poloneza g-moll.

Poważnym przedsięwzięciem było odnowienie parku: posadzenie kilkuset nowych roślin, położenie pod ziemią 120 kilometrów rur nawodnienia i 30 kilometrów kabla elektrycznego oświetnienia umożliwiającego korzystanie z parku także po zachodzie słońca. Park, podobnie jak wszystkie budynki, jest przystosowany dla niepełnosprawnych.

Tagi: zwiedzanie, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz