Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

zima w Europie

0
Podziel się:

Obfite opady śniegu spowodowały chaos na europejskich drogach, opóźnienia pociągów i paraliż na lotniskach.

W Niemczech najtrudniejsza sytuacja jest na północy kraju, gdzie w niektórych miejscach grubość pokrywy śnieżnej dochodzi nawet do półtora metra.

200 kierowców spędziło noc na zasypanej śniegiem autostradzie A20 w Meklemburgii
.

P
o tym, jak utknęła tam w śniegu jedna z ciężarówek, utworzył się kilkunastokilometrowy korek. Służby ratunkowe dopiero przed południem uwolniły zasypanych kierowców.

Zamiecie i zaspy parali
ż
ują też komunikację w Szlezwiku-Holsztynie. W niektórych powiatach przejezdne są tylko autostrady
, a kilkadziesiąt
wsi zostało odciętych od świata.
Z
im
a
utrudnia też komunikację
kolejową
.

W Czechach

w regionach położonych wzdłuż granicy z Polską.
obowiązuje s
tan klęski żywiołowej
.
Na Morawach kilkadziesiąt miejscowości
jest
ciągle pozbawionych prądu. Pod naporem śniegu zawaliły się dachy dwóch obiektów przemysłowych.

We Francji obfite opady śniegu sparaliżowały lotnisko w Lyonie. O

koło 1000 pasażerów spędziło noc
w terminalu, bezskutecznie czekając na wznowienie lotów. W południowo - wschodniej Francji bez prądu jest około 3 tysiące gospodarstw.

Na liniach szybkich pociągów TGV zanotowano opóźnienia wynoszące nawet do trzech godzin. Odwołana została część pociągów Eurostar
,
łączących Paryż z Londynem.

W Wielkiej Brytanii w wypadkach drogowych spowodowanych złymi warunkami atmosferycznymi zginęło co najmniej 26 osób.. Na ciepłym zwykle południu Anglii pada śnieg w ilościach nie oglądanych tu od co najmniej 25 lat.

Na wyspach brytyjskich kończą się zapasy soli, przeznaczone do posypywania dróg. Zdecydowano więc o wstrzymaniu eksportu i skierowano 12 tys. ton do lokalnych zarządów dróg.

Linie British Airways zawiesiły znów część lotów. Niektóre rejsy odwołał również EasyJet, w tym do Krakowa, spowodowały to jednak warunki w Polsce, a nie w Anglii. Z obawy przed brakami gazu w elektrowniach uruchamiano rezerwowe kotły węglowe. Zwiększono też dostawy z własnych pól gazowych i z importu.

Także Hiszpanie zmagają się z mrozem. Mimo że pługi pracują bez przerwy, nie ma dojazdu do kilku górskich gmin. Ich mieszkańcy skarżą się, że zostali bez chleba i pomocy lekarskiej. Metrowa warstwa białego puchu zalega tam nawet na centralnych placach. Nie ma do nich dojazdu, bo uliczki są zbyt wąskie, by mógł wjechać pług śnieżny.

Śnieg i mróz poważnie zakłóciły również komunikację w Holandii. Na północy kraju wiele dróg jest nieprzejezdnych. Z powodu gołoledzi, w wielu miastach nie jeżdżą autobusy. Na amsterdamskim lotnisku Schiphol odnotowano wiele opóźnień samolotów.

Z powodu obfitych opadów śniegu.zostało zamknięte lotnisko w Genewie zostało zamknięte Przeszło tysiąc pasażerów czeka na swoje loty.

. Opady śniegu w Genewie są największe od ćwierć wieku. Drugie wielkie lotnisko Szwajcarii, Zurych-Kloten, notuje tylko niewielkie opóźnienia.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)