Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zjazd Gnieźnieński - chrześcijanie w Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Kościoły muszą być aktywne na arenie Unii Europejskiej - uważają uczestnicy IX Zjazdu Gnieźnieńskiego. Do niedzieli w debatach na temat roli religii w Europie bierze udział blisko tysiąc osób.

Ksiądz Piotr Mazurkiewicz sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej podkreśla, że przez lata świeccy chrześcijanie wycofywali się z życia publicznego Europy pod presją oskarżeń o próbę budowania "Europy Watykańskiej". Teraz należy to zmienić. To jest nasza Europa, jesteśmy za nią odpowiedzialni - uważa ksiądz Mazurkiewicz.
Zastępca sekretarza generalnego Konferencji Kościołów Europejskich ksiądz Rüdiger Noll podkreśla, że europejskie kościoły przekonały się o konieczności uaktywnienia ludzi wierzących w Unii Europejskiej. "Kościoły chrześcijańskie współpracując razem mają świadomość, że wiele decyzji podejmowanych jest dziś w Brukseli. Dlatego musimy być obecni tam gdzie podejmowane są decyzje polityczne." - powiedział ksiądz Noll.
Ksiądz Ireneusz Lukas dyrektor Biura Polskiej Rady Ekumenicznej uważa, że kościoły w Polsce mogą dobrze wykorzystać nawet tak trudny czas jak obecnie, kiedy intensywnie kwestionowana jest tradycyjna rola kościołów. Zdaniem księdza Lukasa to dobry impuls do pogłębionej dyskusji o roli kościołów w kraju i w Europie. Zaznaczył, że nie chodzi o umożliwienie wyłączenia chrześcijan z przestrzeni publicznej
Temat tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego to: "Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan". Obrady są poświęcone między innymi możliwościom lobbingu chrześcijańskiego w Unii Europejskiej, odpowiedzialności Europejczyków czy społecznemu znaczeniu wiary. Uczestnicy biorą udział w wykładach, dyskusjach, warsztatach, modlitwach i nabożeństwach ekumenicznych.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)