Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w regulaminie Sejmu

0
Podziel się:

Sejm ma nowy regulamin pracy. Najważniejsze zmiany, jakie przyjęli posłowie, dotyczą konstruktywnego wotum nieufności wobec marszałka Sejmu oraz skrócenia z sześciu do czterech miesięcy tzw. zamrażarki, czyli czasu, który może dzielić projekt ustawy od złożenia do wprowadzenia go pod obrady Sejmu. Zmiany w regulaminie przewidują też ograniczenie liczby pytań przy głosowaniu nad ustawą.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski uważa, że nowy regulamin usprawni prace parlamentu. Jego zdaniem to radykalna zmiana, której nie odważył się wprowadzić żaden z dotychczasowych marszałków. Bronisław Komorowski chce chronić Sejm między innymi przed brakiem honorowych zachowań jego poprzedników. Wyjaśnił, że nie może być tak, iż wniosek o odwołanie marszałka może nie być poddawany pod głosowanie przez wiele miesięcy.

Marszałek Sejmu wskazuje, że nowy regulamin wprowadza także zmiany w działalności komisji sejmowych. Jego zdaniem w komisjach nie może dochodzić do anarchizowania zachowań. Chodzi o to, aby komisje nie mogły być zwoływane na życzenie kilku posłów, czy też wbrew większości komisyjnej lub wbrew jej przewodniczącemu.

Dotychczas nie było przepisów dotyczących odwołania marszałka Sejmu. W znowelizowanym regulaminie wniosek o odwołanie marszałka Sejmu będzie mogła złożyć grupa 46 posłów, imiennie wskazując kandydata na nowego marszałka. Wniosek taki ma być poddany pod głosowanie na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Za wprowadzeniem nowego regulaminu pracy Sejmu głosowało 263 posłów, przeciw było 164, a trzech wstrzymało się od głosu.

IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)