Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znaczek z Berkiem Joselewiczem

0
Podziel się:

Poczta Polska i Izraelska uczciły dwusetną rocznicę bohaterskiej śmierci Berka Joselewicza. 400 tysięcy znaczków z wizerunkiem polsko-żydowskiego bohatera będzie dostępnych w urzędach pocztowych obu krajów.

bECNDQaJ

Uroczysta prezentacja znaczka odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wiceminister infrastruktury Patrycja Woleńska-Bartkiewicz wyraziła nadzieję, że znaczek rozpropaguje historię samego Joselewicza, a także jego syna i wnuka, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski.

Jak podkreślił dyrektor Poczty Izraelskiej Avi Hochman emisja wpisuje się w działania na rzecz upamiętnienia wspólnej polsko-żydowskiej historii.

Na znaczku widnieje reprodukcja obrazu przedstawiającego Berka Joselewicza pędzla Jerzego Kossaka. Jak wyjaśnia projektantka znaczka Marzanna Dąbrowska - malarz wykonał kilka obrazów przedstawiających pułkownika Joselewicza. Wykorzystany na znaczku obraz jest nieprzypadkowy, bo przedstawia ostatnią i tragiczną bitwę Joselewicza pod Kockiem.

bECNDQaL

Berek Joselewicz był uczestnikiem Insurekcji Kościuszkowskiej. Walczył także w Legionach Henryka Dąbrowskiego. Jako dowódca polskiego oddziału brał udział w wielu bitwach napoleońskich. Zginął podczas potyczki z Austriakami pod Kockiem 5 maja 1809 roku.

bECNDQbm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)