Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Znicz pamięci dla ofiar Niemców

0
Podziel się
bEqHBTUB

Pamięć i edukacja - to idea akcji "Zapal znicz pamięci". Organizatorzy, Instytut Pamięci Narodowej i 5. rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic i Łodzi zachęcają, by 20. października zapalić znicze w miejscach kaźni Polaków. Chodzi o upamiętnienie osób, które zostały zamordowane na terenach wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy.
Pomysłodawczyni akcji Anna Gruszecka wyjaśnia, że ideą akcji jest przywrócenie pamięci o tragedii dziesiątek tysięcy zamordowanych naszych rodaków na Kresach Zachodnich. Jak tłumaczy, II wojnę znamy głównie z sytuacji w Generalnym Gubernatorstwie, tymczasem w anektowanej Wielkopolsce, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej czy na Śląsku, sytuacja Polaków w pierwszych miesiącach wojny była tragiczna .
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Łukasz Kamiński tłumaczy, że ta akcja ma uświadomić skalę zbrodni z jesieni 1939 roku przez upamiętnienie konkretnych osób. W masowych zbrodniach ginęła inteligencja, lokalni politycy, ziemianie, osoby duchowne i dlatego podkreśla prezes IPN, przy okazji zapalenia znicza można próbować uświadomić sobie jak wiele straciła Polska.
Doktor Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału IPN tłumaczy, że akcja oprócz wymiaru symbolicznego ma również edukować. "Kiedy będziemy stawiać znicz przy tablicy lub pomniku warto przeczytać, kto zginął w tym miejscu, by później dowiedzieć się kim były ofiary i co zrobiły dla Polski" - tłumaczy historyk.
Organizatorzy akcji zachęcają do zapalenia zniczy w najbliższą niedzielę o 12.00. Wykaz miejsc gdzie doszło do masowych egzekucji można znaleźć na stronie internetowej Radia Merkury lub na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEqHBTVe
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)