Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

100 lat Palmiarni Poznańskiej

0
Podziel się:

Palmiarnia Poznańska inauguruje w sobotę świętowanie swojego 100-lecia. W
jednym z najstarszych w Europie ogrodów tego typu zgromadzono 17 tys. egzotycznych roślin i 200
gatunków ryb tropikalnych.

Palmiarnia Poznańska inauguruje w sobotę świętowanie swojego 100-lecia. W jednym z najstarszych w Europie ogrodów tego typu zgromadzono 17 tys. egzotycznych roślin i 200 gatunków ryb tropikalnych.

W ramach obchodów 100-lecia palmiarni przewidziano cykl imprez trwających do października. Na sobotę zaplanowano m.in. kiermasz roślin ozdobnych, festyn rodzinny, wystawy, koncert i pokaz sztucznych ogni.

Obiekt znajduje się w Parku Willsona. Pod szklanym dachem o powierzchni 4,6 tys. m kw. prezentowanych jest ponad 1,1 tys. gatunków roślin. W palmiarni spotkać też można legwana zielonego, żółwie, papugi i pytony.

"Palmiarnia nie jest już obiektem nowym. Została oddana do użytku po przebudowie w 1992 roku, ale tego typu obiekty, gdzie jest duża agresja środowiska, duża różnica temperatur, szybko ulegają destrukcji. Jest w kondycji zadowalającej, ale jest stale remontowana" - powiedział dyrektor Palmiarni Poznańskiej, Zbigniew Wągrowski.

Jak zaznaczył, obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, rocznie odwiedza go ok. 180 tys. osób. Od chwili otwarcia obiektu w 1992 roku palmiarnię odwiedziło ponad 3 mln zwiedzających.

Za początek powstania Palmiarni Poznańskiej przyjmuje się lata 1910-1911 - wtedy powstał Ogród Botaniczny oraz pierwszy pawilon wystawienniczy. W wyniku II wojny światowej zniszczeniu uległy liczne okazy roślinności tropikalnej, bogata kolekcja storczyków oraz hodowla aligatorów.

Palmiarnia po wojnie wznowiła działalność w 1946 roku, po ponad 30 latach ze względu na zły stan techniczny została zamknięta. Decyzja o budowie nowej palmiarni zapadła w 1982 roku, obiekt powstał 10 lat później.

Najstarszą rośliną w palmiarni jest 400-letni australijski sagowiec. Wnętrza ogrodu kryją również okazy dębu korkowego, okazały bananowiec-banan mądrości, pieprz czarny, drzewo hebanowe, drzewko kawy arabskiej oraz kakaowiec.

W palmiarni znajduje się również akwarium. W trzydziestu siedmiu basenach o pojemności od 1000 do 4000 litrów prezentowanych jest ok. 200 gatunków ryb tropikalnych i ok. 40 gatunków roślin wodnych. (PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)