Notowania

rzeka
27.07.2009 16:02

100 mln zł potrzeba na inwestycje w dorzeczu Sanu

Inwestycje muszą być wykonane do 2015 r. To wymóg UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kasprzol/CC/flickr)

*Blisko 100 mln zł na inwestycje w dorzeczu górnego Sanu trzeba wydać, by osiągnąć dobry stan wód. *

Za te pieniądze wybudowane zostaną m.in. nowe oczyszczalnie ścieków. Inwestycje wykonane muszą zostać do r. 2015, tego wymaga od nas Unia Europejska.

W przygotowywanym właśnie przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej _ Projekcie planu gospodarowania wodami dla obszaru dorzecza Wisły _ oraz _ Programie wodno-środowiskowym kraju _, który obejmuje także dorzecze Sanu, ujęto m.in. budowę nowych oczyszczalni ścieków na Podkarpaciu: w Olszanicy, Czystohorbie i Stubnie; modernizację i remonty będą musiały przejść m.in. oczyszczalnie w Sanoku, Zagórzu i Przemyślu.

Katarzyna Biegun z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie mówi, że obecnie plan i program wodno-środowiskowy kraju jest uaktualniany o uwagi, jakie zostały wniesione podczas konsultacji społecznych.

_ - Uwagi dotyczyły m.in. kwot na poszczególne inwestycje oraz zakresu tych inwestycji. Plan powinien być przyjęty przez Radę Ministrów w grudniu tego roku _ - dodała Biegun.

Oprócz budowy i modernizacji oczyszczalni ścieków, dokument uwzględnia również tworzenie stref buforowych wzdłuż rzek i zbiorników wodnych, zapobiegających przedostawaniu się do wód nawozów, a także likwidację dzikich wysypisk śmieci nad rzekami. Równolegle zaplanowano działania przywracające drożność rzek zlewni górnego Sanu poprzez m.in. budowę przepławek, umożliwiających migrację ryb.

_ - Większość ze 100 mln zł, jakie potrzebne są na te inwestycje pochodzić będzie z budżetów gmin leżących w zlewni górnego Sanu oraz ze środków pomocowych pozyskanych na ten cel. Z kolei środki na przywrócenie drożności rzek i potoków przeznaczyć powinni administratorzy cieków wodnych oraz właściciele obiektów _ - mówi Biegun.

Polska zobowiązała się do wdrożenia działań zmierzających do osiągnięcia do 2015 r. dobrego stanu wszystkich wód i środowiska wodnego. Celowi temu służyć będą plany gospodarowania wodami opracowywane dla obszarów poszczególnych dorzeczy. Dla wdrożenia Ramowej Dyrektywy Wodnej tylko w samym w dorzeczu Wisły, do roku 2015 niezbędne są wydatki przekraczające 85 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ 1,2 miliarda na walkę z kataklizmami może nie wystarczyć ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/1;2;miliarda;na;walke;z;kataklizmami;moze;nie;wystarczyc,28,0,495132.html )
Tagi: rzeka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz