Notowania

wiadomości
18.05.2011 16:19

10 mln zł na przebudowę Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II

10 mln zł z unijnych funduszy zostanie przekazanych na przebudowę Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach.

Podziel się
Dodaj komentarz

*10 mln zł z unijnych funduszy zostanie przekazanych na przebudowę Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. *

Remont kamienicy, w której do 1938 r. mieszkała rodzina Wojtyłów, powinien zakończyć się w styczniu 2012 r., a nowa wystawa stała ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

W środę w rocznicę urodzin Karola Wojtyły w krakowskiej kurii podpisano umowę na dofinansowanie przebudowy Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Dotacja została przyznana w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił w środę, że zadaniem wadowickiej placówki jest zachowanie dla przyszłych pokoleń, ale też przybliżenie naszemu pokoleniu, wielkiego dziedzictwa Jana Pawła II. "Jak powiedział Benedykt XVI, bł. Jan Paweł II to był gigant. Tam, w Wadowicach, wszystko się zaczęło" - mówił kard. Dziwisz. "Ten dom Jana Pawła II może być rzeczywiście domem zbliżenia ludzi do papieża" - dodał.

Muzeum w Wadowicach istnieje od 1984 r. Od kwietnia 2010 r. jest to instytucja kultury utworzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwo małopolskie, gminę Wadowice i Archidiecezję Krakowską.

Prace przy przebudowie Domu Rodzinnego trwają od września zeszłego roku. Do tej pory pogłębiono część piwnic od strony wadowickiego rynku, wzmocniono fundamenty i wykonano nowe stropy. Obecny, drugi etap prac rozpoczął się w marcu i obejmuje prace w piwnicach w drugiej części budynku, jego odwodnienie, remont wnętrz, podniesienie dachu i odnowienie elewacji.

Całkowity koszt inwestycji to 25 mln zł.

Po remoncie budynku czterokrotnie powiększy się przestrzeń ekspozycyjna - do ponad tysiąca metrów kwadratowych na czterech kondygnacjach. Na nowej wystawie stałej znajdą się elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Będzie to opowieść o Janie Pawle II od jego urodzenia do śmierci.

Przebudowa obiektu prowadzona jest według koncepcji ekspozycyjnej Pracowni Kłaput Project oraz projektu budowlanego Biura Projektów Lewicki Łatak.

"Cieszę się, że w dniu urodzin Jana Pawła II materializuje się kwestia środków, które pozwolą nam bezpiecznie doprowadzić to dzieło do końca" - powiedział dyrektor placówki ks. Paweł Danek.

Jak mówił marszałek województwa Marek Sowa, po beatyfikacji Jana Pawła II będzie rosła liczba osób podążających śladami papieża, dlatego władze regionu wspólnie z Małopolską Organizacją Turystyczną, władzami Krakowa i Centrum Jana Pawła II chcą promować turystykę pielgrzymkową m.in. na zaplanowanym pod koniec maja w Rzymie spotkaniu z touroperatorami.

Dla turystów i pielgrzymów, którzy już teraz odwiedzają Wadowice, na czas przebudowy muzeum przygotowana została wystawa zamienna w sali domu katolickiego przy parafii Ofiarowania NMP. Jest to replika mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia "Antygony" na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła. (PAP)

wos/ abr/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz