Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 uczonych w finale konkursu FameLab na naukowego idola

0
Podziel się:

10 uczonych znalazło się w finale polskiej edycji konkursu FameLab na
naukowego idola. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcę jury
wyłoni 19 maja.

10 uczonych znalazło się w finale polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcę jury wyłoni 19 maja.

FameLab przypomina znane na całym świecie konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy-amatorów, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmują.

Z grona ponad dwudziestu półfinalistów, którzy w sobotę zaprezentowali się w Centrum Nauki Kopernik, jury wybrało 10 finalistów. Wśród nich znaleźli się: Dariusz Aksamit i Monika Mętrak z Warszawy, Jan Jezierski z Gliwic, Joanna Kreczko z Gdańska, Michał Krupiński z Sosnowca, Jan Major z Częstochowy, Katarzyna Pajerska z Nowego Targu oraz trójka uczonych z Krakowa - Monika Koperska, Tomasz Wróbel i Marcin Zastawnik.

Laureatów konkursu wyłoniło jury, w którym znaleźli się: Irena Cieślińska - popularyzatorka nauki, redaktor wielu czasopism popularnonaukowych, zastępca dyrektora CNK; Konrad Bajer - doktor habilitowany nauk fizycznych, członek rady programowej CNK; dr Jacek Wasilewski - medioznawca, specjalista od retoryki i dziennikarz Piotr Najsztub.

Kandydaci mają teraz dwa miesiące, by przygotować finałową prezentację. W tym czasie wezmą udział w dwudniowych zajęciach, które prowadzić będzie Malcolm Lowe - znany brytyjski specjalista komunikacji naukowej i prezentacji scenicznej.

19 maja z grona finalistów jury wyłoni pierwszego polskiego naukowego idola, który wygra 30 tys. złotych i będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu w Cheltehnam w Wielkiej Brytanii.

Do udziału w polskiej edycji FameLab zgłosiło się 81 młodych naukowców. W innych europejskich krajach liczba zgłoszeń wahała się zwykle między 20 a 40. Organizatorami konkursu są British Council i Centrum Nauki Kopernik, a partnerem Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej. Polskiej edycji FameLab towarzyszyło hasło: Rozum prosi o uwagę!

Konkurs FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLab odbywają się w 14 krajach w Europie, Azji i Afryce. (PAP)

ekr/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)