Notowania

kierowca
07.12.2009 13:17

12 lat więzienia dla pijanego kierowcy

Nietrzeźwy kierowca zabił na drodze w sierpniu 2008 r. dwie 16-letnie dziewczyny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał 41-letniego Zbigniewa Gregorczyka *na karę 12 lat więzienia. Kierowca, *jadąc samochodem po pijanemu, zabił na drodze w sierpniu 2008 r. dwie 16-letnie dziewczyny. Sąd orzekł też wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze.

Sąd zgodził się na ujawnienie nazwiska i wizerunku oskarżonego. Wymierzył mu także nakaz zapłaty nawiązki 100 tys. zł na rzecz komendy Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. Wyrok, który jest jeszcze nieprawomocny, ma być opublikowany na pierwszych stronach ogólnopolskiej _ Gazety Wyborczej _, _ Dziennika _ i _ Faktu _.

Sąd przedłużył też Gregorczykowi areszt na kolejne cztery miesiące. Oskarżony prosił o zwolnienie do domu tłumacząc, że traci wzrok z powodu cukrzycy, a w warunkach aresztu nie jest w stanie skutecznie się leczyć.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Katarzyna Gabriel-Węglowska podkreśliła, że tak naprawdę, nie ma znaczenia liczba ofiar tego wypadku oraz to, czy zginęły młode, czy starsze osoby. _ _

_ - Każdy zasługuje na to, żeby pijany kierowca nie zabił go na drodze. Kiedy każdy z nas wyjeżdża na drogę ma prawo oczekiwać, że bezpiecznie dojedzie do punktu przeznaczenia. Oskarżony na to nie pozwolił i w rezultacie doprowadził do śmierci dwóch młodych dziewczyn. I dlatego nie zasługuje na prawo łaski, na to, żeby wymierzyć mu niższą karę, niż ta maksymalna, na jaką pozwala kodeks karny _ - powiedziała sędzia.

Podczas procesu świadkowie, m.in. pracownica sklepu, zeznali, że Gregorczykowi zdarzało się wielokrotnie wcześniej siadać za kierownicą w stanie nietrzeźwym. Według sędzi Gabriel-Węglowskiej, osoby te są również odpowiedzialne moralnie za tragedię, bo nie informowały policji o zachowaniu oskarżonego._ - To nie jest donosicielstwo, tylko chronienie naszych dzieci i nas samych przed pijanymi kierowcami _ - podkreśliła.

Obrońca oskarżonego Mirosław Truszkowski zapowiedział odwołanie się od wyroku, twierdząc, że oskarżony nie miał uczciwego procesu. Adwokat Gregorczyka dostał od sądu karę dziewięciu tys. złotych za obrażanie w trakcie procesu instytucji sądu.

| TRAGEDIA NA DRODZE |
| --- |
| Do tragedii doszło w sierpniu 2008 r. w okolicy miejscowości Wiślinka, na przedmieściach Gdańska. Nastolatki wracały wieczorem do domu z miejsca, w którym dorabiały sobie w wakacje. W skuter, którym jechały 16-latki, uderzył z tyłu opel kierowany przez Gregorczyka. Dziewczyny sygnalizowały, że skręcają. Mężczyzna próbował je ominąć wjeżdżając na zatoczkę autobusową. Jedną z dziewczyn, Kamilę, która wypadła ze skutera, przejechał jeszcze przypadkowo inny kierowca. Gregorczyk zbiegł z miejsca wypadku i dopiero po ok. 200 metrach został zatrzymany przez kierowcę fiata seicento. Jak się okazało, sprawca wypadku miał we krwi 2,3 promila alkoholu. |

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kierowca który wjechał w ludzi, popełnił samobójstwo ]( http://news.money.pl/artykul/kierowca;ktory;wjechal;w;ludzi;popelnil;samobojstwo,241,0,556273.html )
* [ Chcą karać grzywną pasażerów pijanych kierowców ]( http://news.money.pl/artykul/chca;karac;grzywna;pasazerow;pijanych;kierowcow,51,0,545331.html )
Tagi: kierowca, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz