Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

13 wielkopolskich placówek zdrowotnych w pilotażu NetC@RDS

0
Podziel się:

13 wielkopolskich placówek medycznych przystąpiło do pilotażu projektu
NetC@RDS. Ma on ułatwić obcokrajowcom z terenu Unii Europejskiej dostęp do opieki zdrowotnej.

13 wielkopolskich placówek medycznych przystąpiło do pilotażu projektu NetC@RDS. Ma on ułatwić obcokrajowcom z terenu Unii Europejskiej dostęp do opieki zdrowotnej.

Testowany system opiera się na sieci komputerowej łączącej instytucje ubezpieczeniowe w krajach UE, które przystąpiły do Konsorcjum NetC@RDS. Dzięki niemu placówka medyczna może szybko potwierdzić fakt ubezpieczenia leczonego obcokrajowca, nawet jeśli nie posiada on przy sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jak powiedziała w poniedziałek w Poznaniu na konferencji prasowej Zbigniewa Nowodworska, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, po pełnym uruchomieniu systemu przestanie istnieć problem z identyfikacją pacjenta i z tym, kto ma zapłacić za udzielaną mu pomoc.

"Istnieje coś takiego jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i jest to dodatkowy dokument, który trzeba wyrobić przed wyjazdem do innego kraju UE. Na terenie Unii w bardzo wielu krajach funkcjonują karty lokalne. Wyjeżdża obywatel unijny i nie ma europejskiej karty. Jest kłopot z identyfikacją dokumentu - ten projekt ma ten kłopot zlikwidować" - powiedziała Nowodworska.

Placówki, które biorą udział w pilotażu, zostaną wyposażone w czytniki kart i system komputerowy do kontaktu z ubezpieczelniami krajów biorących udział w programie. Dzięki oprogramowaniu placówka medyczna będzie mogła szybko zweryfikować fakt ubezpieczenia pacjenta.

Jak podkreśla Nowodworska, obecnie w przypadku, gdy pacjent nie ma Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, procedura ustalania, czy jest on ubezpieczony, jest dość długa. Pilotaż ma potrwać do końca 2010 roku.

Konsorcjum NetC@RD zostało założone w 2007 roku jako projekt współfinansowany przez Komisję Europejską. Obecnie w projekcie bierze udział 27 instytucji z 15 krajów członkowskich. Polska zdecydowała się na udział w systemie NetC@RD w 2008 roku. Podobne pilotaże odbywają się także w pozostałych oddziałach NFZ na terenie kraju.

Uczestnictwo w programie pilotażowym jest dobrowolne. Wielkopolskie placówki, które biorą udział w pilotażu udzieliły w ubiegłym roku przeszło 1,1 tys. świadczeń obcokrajowcom.(PAP)

rpo/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)