Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

15 sierpnia nie będzie wojskowej defilady w stolicy

0
Podziel się:

W tym roku, podobnie jak ubiegłym, nie będzie w Warszawie defilady z okazji
Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia. Ze względu na ograniczenia budżetowe - jak wyjaśnia szef MON
Bogdan Klich - zdecydowano o zorganizowaniu festynu i pokazu sprzętu.

W tym roku, podobnie jak ubiegłym, nie będzie w Warszawie defilady z okazji Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia. Ze względu na ograniczenia budżetowe - jak wyjaśnia szef MON Bogdan Klich - zdecydowano o zorganizowaniu festynu i pokazu sprzętu.

"Wszystkie decyzje zostały już podpisane, pozwolą one na świętowanie Święta Wojska Polskiego 14 sierpnia w ogrodach MON, a 15 - w całym kraju" - powiedział PAP minister. "Centralne uroczystości odbędą się w stolicy i będą dostępne dla wszystkich warszawiaków i turystów - będzie duży wojskowy piknik, tak żeby można było żołnierzy zobaczyć, a sprzętu wojskowego dotknąć" - dodał.

Święto Wojska Polskiego ustanowiono 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która powstrzymała ofensywę Armii Czerwonej i stała się przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej.

Tradycyjnie 15 sierpnia w stolicy odbywa się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wręczenie awansów generalskich. Wydarzeniom tym towarzyszy zwykle festyn w warszawskich Łazienkach oraz podobne imprezy w innych miastach.

W 2008 r. i 2007 r. zorganizowano okazałe defilady z udziałem ciężkiego sprzętu m.in. czołgów Leopard 2A4 i PT-91 oraz bojowych wozów piechoty BWP, samolotów wielozadaniowych F-16 oraz transportowych C-295 M CASA a także śmigłowców - Mi-2, W-3W, Mi- 14 i W-3 RM Anakonda. Ostatnia parada kosztowała ok. milion złotych.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. (PAP)

ktl/ malk/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)