Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

15 sierpnia pogrzeb ks. Malackiego

0
Podziel się:

Uroczystości pogrzebowe proboszcza parafii św. Stanisława Kostki na
warszawskim Żoliborzu ks. prałata Zygmunta Malackiego odbędą się w niedzielę 15 sierpnia w
uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystości pogrzebowe proboszcza parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu ks. prałata Zygmunta Malackiego odbędą się w niedzielę 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Ks. Malacki przez ponad trzy lata walczył z chorobą nowotworową, przez ostatni miesiąc leżał w szpitalu. Zmarł w sobotę.

Mszy św. pogrzebowej będzie przewodniczyć metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. Kapłan zostanie pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki.

Ks. Malacki urodził się w 1948 roku w Nakorach na Podlasiu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 roku z rąk prymasa Polski kard. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Na początku pracował jako wikariusz w parafii św. Wojciecha w Wiązownie, a następnie w parafii Matki Bożej Różańcowej na warszawskim Bródnie.

W latach 1984-1998 był rektorem kościoła akademickiego św. Anny, gdzie na dobre ujawnił się jego talent znakomitego organizatora. Był m.in. pomysłodawcą Drogi Krzyżowej ulicami Starego Miasta, a także przewodnikiem Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

W czerwcu 1998 roku ks. Malacki został proboszczem parafii św. Stanisława Kostki. Tu w każdą ostatnią niedzielę miesiąca odprawiał msze za ojczyznę, które były kontynuacją mszy za ojczyznę sprawowanych przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Zorganizował też cotygodniowe "Spotkania z Biblią".

Ks. Malacki był pomysłodawcą i inicjatorem wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej ulicami Żoliborza.

Był wielkim orędownikiem beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki oraz organizatorem czerwcowych uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie.

W czasie dwunastoletniej pracy w parafii św. Stanisława Kostki przebudował prezbiterium świątyni, zakończył budowę Domu Pielgrzyma "Amicus" im. ks. Jerzego Popiełuszki. Wraz z zespołem współpracowników stworzył w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki.

Utworzył poradnię prawną, w której trzy razy w tygodniu prawnicy udzielają bezpłatnych porad prawnych. Powołał także Fundację Bonum, która podejmuje działania charytatywne (m.in. punkt rozdawania darów, pomoc bezdomnym i bezrobotnym). Działa tu też parafialny Ruch Obrony Życia - w parafii zbierane są dary dla samotnych matek, które potem są rozdawane najbardziej potrzebującym.

W 2005 roku ks. Zygmunt Malacki był finalistą III edycji konkursu "Proboszcz roku". Rok później został odznaczony medalem "Zasłużony dla Miasta Stołecznego Warszawy". "Jest to wyróżnienie przyznawane przez Radę Warszawy tym, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla stolicy" - mówił podczas uroczystości wręczenia tego odznaczenia przewodniczący Rady Warszawy Witold Kołodziejski.

Ks. Malacki był też laureatem nagrody Kustosza Pamięci Narodowej, którą przyznaje Instytut Pamięci Narodowej.

Na stronie parafii św. Stanisława Kostki w jego sylwetce napisano, że najszczęśliwszy był w górach i uwielbiał tatrzańskie szlaki. Zorganizował i prowadził w Tatrach kilkadziesiąt obozów dla młodzieży licealnej i studentów. Wraz ze swoimi wychowankami postawił krzyż papieski na Przysłopie Miętusim w Tatrach Zachodnich (w rejonie Doliny Kościeliskiej).(PAP)

skz/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)