Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

17 listopada - Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi

0
Podziel się:

Większość Polaków uważa, że dba o swoje
zdrowie, jednak profilaktyka przeciwnowotworowa kojarzy im się
głównie z badaniami lekarskimi, a nie zdrowym stylem życia -
wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie warszawskiego Centrum
Onkologii przez PBS DGA. W Światowym Dniu Walki z Rakiem Piersi
lekarze przypominają o zaleceniach Europejskiego Kodeksu Walki z
Rakiem.

Większość Polaków uważa, że dba o swoje zdrowie, jednak profilaktyka przeciwnowotworowa kojarzy im się głównie z badaniami lekarskimi, a nie zdrowym stylem życia - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie warszawskiego Centrum Onkologii przez PBS DGA. W Światowym Dniu Walki z Rakiem Piersi lekarze przypominają o zaleceniach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem zawiera 11 zaleceń, których przestrzeganie zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych.

Nie pal; jeśli już palisz, przestań; jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących - to pierwsze zalecenie Kodeksu, którego autorzy zwracają uwagę, że w krajach rozwiniętych ok. 30 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów ma związek z paleniem tytoniu, zaś korzyści zdrowotne obserwuje się już po 5 latach od zerwania z nałogiem.

Kodeks zaleca również m.in. aktywność ruchową, wystrzeganie się otyłości i zdrową dietę, ograniczanie picia alkoholu, ochronę przed słońcem. Autorzy przypominają też o konieczności szczepień ochronnych, przede wszystkim przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B, a także uczestniczenia w badaniach przesiewowych.

Jak wynika z badań, przeciętny Polak ma ogólną wiedzę o szkodliwości palenia papierosów, nadużywania alkoholu, braku aktywności fizycznej, niewłaściwej diety, a także o konieczności wykonywania badań profilaktycznych, jednak wiedza ta nie ma odbiciu w stylu życia

Niemal wszyscy znają zdrowotne konsekwencje palenia, jednak nadal około 33,8 proc. Polaków pali papierosy. Blisko 67 proc. palaczy deklaruje, że jedynie pogorszenie się ich stanu zdrowia mogłoby skłonić ich do rzucenia nałogu. Prawie 70 proc. Polaków uważa, że alkohol tylko w bardzo dużych ilościach jest szkodliwy dla zdrowia.

Ponad jedna trzecia Polaków ma nadwagę, a blisko 16 proc. jest otyłych. Niecałe 30 proc. z nich, uważa że poświęca na aktywność fizyczną wystarczająco dużo czasu.

U większości Polek (aż 54 proc.) badania ginekologiczne są wynikiem przymusu i obowiązku (dolegliwe bóle, odczuwalne problemy lub ciąża). Blisko 70 proc. kobiet z niższym wykształceniem nie wykonuje regularnych badań cytologicznych, a prawie 30 proc. nie miało nigdy takiego badania. Wyniki sondażu pokazują, że mammografia jest kobietom jeszcze bardziej obca.

Od września trwa kampania edukacyjna na rzecz popularyzacji Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, organizowana przez Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W najnowszej, trzeciej edycji Kodeksu uwzględniono sytuację zagrożenia nowotworami złośliwymi w Unii Europejskiej rozszerzonej o nowe państwa członkowskie, w tym Polskę i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie aktywnie uczestniczył w pracach nad powstaniem zmienionej edycji Kodeksu.

Popularyzacja Kodeksu jest jednym z elementów Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. (PAP)

akw/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)