Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

0
Podziel się:

Koncerty utworów znanych kompozytorów oraz konkurs młodych śpiewaków z
Polski, Ukrainy, Armenii, Niemiec, USA, Korei Południowej, Francji, Bośni i Austrii znajdą się w
programie 17. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Koncerty utworów znanych kompozytorów oraz konkurs młodych śpiewaków z Polski, Ukrainy, Armenii, Niemiec, USA, Korei Południowej, Francji, Bośni i Austrii znajdą się w programie 17. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Wydarzenie potrwa od 5 do 14 kwietnia. W konkursie - najważniejszej części festiwalu - udział weźmie 60 osób z Polski, Ukrainy, Armenii, Niemiec, USA, Korei Południowej, Francji, Bośni i Austrii - powiadomiła w piątek PAP jedna z organizatorek przedsięwzięcia Liliana Olech z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Konkurs będzie się składał z trzech etapów: 7-8 kwietnia odbędą się przesłuchania I etapu konkursu, 9-10 kwietnia przesłuchania II etapu, 12 kwietnia III etapu. 13 kwietnia goście festiwalu usłyszą koncert laureatów.

Nowością tegorocznego 15. Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari będzie inny skład komisji konkursowej niż w latach ubiegłych "W poprzednich edycjach do jury zapraszaliśmy dojrzałych artystów i wybitne autorytety muzyczne. W tym roku jury będzie złożone z młodych twórców, laureatów poprzednich edycji konkursu - z Polski, Japonii, Słowenii i Austrii. Ich zdanie jest dla nas ważne. Liczymy też, że wypowiedzą się na temat tego, co dał im udział w konkursie im. Ady Sari" - powiedziała Olech.

Najlepszy młody śpiewak otrzyma nagrodę finansową - 5 tys. euro. Na laureatów czekają również zaproszenia do udziału w spektaklach i koncertach. "Te drugie nagrody, przyznane przez dodatkowe jury obradujące w III etapie konkursu i złożone z dyrektorów polskich teatrów, będą w przyszłości procentować kontraktami i angażami" - wyjaśniła Olech.

Dodała, że kariera zawodowa laureatów poprzednich konkursów im. Ady Sari przebiega pomyślnie, a nazwiska młodych śpiewaków znajdują się na stronach internetowych ważnych teatrów i oper.

Spośród kilku koncertów, zaplanowanych (obok konkursu) w ramach festiwalu, Olech zwróciła uwagę m. in. na "Symfonię Pieśni Żałosnych, op. 36 na sopran solo i orkiestrę" Henryka Mikołaja Góreckiego (wykonawcy: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Michał Klauza - dyrygent, Ewa Biegas - sopran) 5 kwietnia w Bazylice św. Małgorzaty. Z kolei "War Requiem, op. 66" Benjamina Brittena (wykonawcy: Colin Metters i Rafał Jacek Delekta - dyrygenci, Olga Rusin - sopran, Craig Jackson - tenor, Morgan Pearse - baryton; a także Chór Akademii Muzycznej w Krakowie, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie, brytyjska Orkiestra Projektu K 12) zabrzmi 9 kwietnia w Kościele Matki Bożej Niepokalanej. "Koncert utworu Brittena będzie też uczczeniem setnych urodzin tego brytyjskiego kompozytora" - powiedziała Olech.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu odbywa się co dwa lata, od 1985 r. Towarzyszy mu Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. "Kiedy zaczynaliśmy organizację festiwali, Ada Sari znana była w świecie, ale nie na Sądecczyźnie, na której się wychowała. Festiwal sprawił, że sądeczanie poznali i znają artystkę" - zauważyła Olech.

Tegorocznych festiwal dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwo małopolskie, a konkurs im. Ady Sari - Unia Europejska w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Ada Sari (właściwie Jadwiga Szayer) urodziła się w 1886 r. w Wadowicach, a zmarła w 1968 r. w Ciechocinku. Była wybitną śpiewaczką operową, a także aktorką i pedagogiem. Dzieciństwo spędziła w Starym Sączu, którego jej ojciec był burmistrzem. Muzyki i śpiewu uczyła się w Krakowie, Wiedniu, Mediolanie. Jako śpiewaczka operowa występowała na największych scenach operowych świata, m.in. we Włoszech i USA. II wojnę światową spędziła w Warszawie, gdzie nauczała muzyki. Po wojnie wróciła na scenę operową, zaczęła też nauczać muzyki w Krakowie. (PAP)

bko/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)