Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezentacja
22.08.2010 13:00

17 października prezentacja odzyskanej "Plaży w Pourville"

W Muzeum Narodowym w Poznaniu odbędzie się 17 października pierwszy publiczny pokaz odzyskanego po kradzieży obrazu Claude'a Moneta "Plaża w Pourville". Skradziony 10 lat temu obraz wrócił do muzeum w styczniu 2010 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Muzeum Narodowym w Poznaniu odbędzie się 17 października pierwszy publiczny pokaz odzyskanego po kradzieży obrazu Claude'a Moneta "Plaża w Pourville". Skradziony 10 lat temu obraz wrócił do muzeum w styczniu 2010 roku.

Jak powiedziała PAP Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu, renowacja obrazu przebiega zgodnie z planem. Konserwatorzy muszą połączyć wycięty z ram podczas kradzieży obraz z elementami pozostawionymi przez złodzieja w ramach.

"To wszystko trwało tak długo, bo przeprowadziliśmy bardzo staranne badania odzyskanego obrazu, m.in. były prowadzone próby scalania płótna na modelach. Chcieliśmy, żeby w momencie, gdy obrazem zajmą się konserwatorzy, wszystko przebiegało płynnie. Największym kunsztem będzie połączenie nici, które zostały przecięte" - powiedziała.

Sobocińska poinformowała, że prezentacji odzyskanego obrazu towarzyszyć będzie wystawa fotogramów innych dzieł namalowanych przez Claude'a Moneta w Pourville.

"Monet namalował ok. 100 obrazów z podobnego cyklu. Nie udało nam się żadnego z obrazów sprowadzić - one są głównie w kolekcjach prywatnych we Francji. W związku z tym pokażemy kilka lub kilkanaście reprodukcji" - powiedziała Sobocińska.

W październiku zaprezentowany zostanie też film dokumentujący kolejne etapy prac prowadzonych przy rekonstrukcji obrazu.

Obraz Moneta "Plaża w Pourville", skradziony we wrześniu 2000 roku z Muzeum Narodowego w Poznaniu, według ówczesnych szacunków był wart ok. 1 mln dol. "Plaża w Pourville" to jedyny obraz Moneta w polskich kolekcjach. Monet namalował go w 1882 roku. Jest to olej na płótnie o wymiarach 60 x 73 cm. Wchodzi - m.in. razem z obrazami "Spacer po klifie w Pourville" oraz "Sieci rybackie w Pourville" - w skład cyklu obrazów z tej nadmorskiej miejscowości, malowanych przez Moneta w tym samym roku.

Płótno Moneta było w Wielkopolsce od 1906 roku, kiedy to zostało zakupione przez niemieckie muzeum w Poznaniu. W Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego było eksponowane do 2000 roku. Policja zatrzymała sprawcę kradzieży i odzyskała obraz w styczniu 2010 roku.

W lipcu Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał Roberta Z. za kradzież obrazu na trzy lata więzienia.(PAP)

rpo/ abe/ bk/

Tagi: prezentacja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz