Notowania

wiadomości
22.04.2011 15:33

18 kandydatów do zarządu Kompanii Węglowej

18 kandydatów zgłosiło się do postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa i pięciu członków zarządu Kompanii Węglowej (KW). Ta największa górnicza firma w Europie od ponad pół roku nie ma swojego szefa.

Podziel się
Dodaj komentarz

18 kandydatów zgłosiło się do postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa i pięciu członków zarządu Kompanii Węglowej (KW). Ta największa górnicza firma w Europie od ponad pół roku nie ma swojego szefa.

W piątek minął termin zgłaszania kandydatów do nowego zarządu firmy. Ich nazwiska znane będą w środę, 27 kwietnia. Na ten dzień rada nadzorcza spółki zaplanowała rozmowy z kandydatami.

Jak powiedział w piątek PAP rzecznik Kompanii, Zbigniew Madej, na stanowisko prezesa firmy zgłoszono dwóch kandydatów. Nie skomentował nieoficjalnych informacji, że jednym z nich jest Jacek Korski, obecnie koordynujący prace zarządu.

Poprzedni prezes Kompanii, który kierował firmą ponad dwa lata, stracił stanowisko we wrześniu ubiegłego roku, gdy prokuratura postawiła mu zarzuty korupcyjne w śledztwie dotyczącym zaopatrzenia kopalń w materiały. Od tej pory spółką kieruje wiceprezes Korski.

Jesienią zeszłego roku ogłoszono konkurs na nowego prezesa, ale zakończono go bez rozstrzygnięcia. Głównym powodem była wygasająca w czerwcu tego roku kadencja całego zarządu. Rada uznała wówczas, że pół roku do zbyt krótki okres, by nowy prezes mógł efektywnie zrealizować swoją wizję działania firmy. Dlatego zdecydowano, że wiosną ruszy konkurs na cały zarząd.

W kolejnej kadencji liczba członków zarządu Kompanii zostanie ograniczona z siedmiu do sześciu osób. Nie będzie stanowiska wiceprezesa ds. zabezpieczenia produkcji (zajmuje się on m.in. przetargami), a jego obowiązki przejmie wiceprezes ds. produkcji.

Formalnie nowy zarząd rozpocznie pracę w czerwcu, gdy upłynie kadencja poprzedniego i zostanie on skwitowany przez walne zgromadzenie.

W poprzednim, nierozstrzygniętym konkursie o stanowisko prezesa KW ubiegali się: obecnie koordynujący prace zarządu wiceprezes Jacek Korski, b. wiceminister gospodarki i b. prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Eugeniusz Postolski oraz nieznany w środowisku górniczym Zbigniew Szymała.

Kompania Węglowa zatrudnia ok. 60 tys. osób. Skupia 15 kopalń, zgrupowanych w czterech centrach wydobywczych. Rocznie wydobywa ponad 40 mln ton węgla.(PAP)

mab/ mtb/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz