Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

19 grudnia pierwsze czytanie projektu ws. ratyfikacji paktu fiskalnego

0
Podziel się:

Na 19 grudnia zwołano wspólne posiedzenie sejmowych komisji: ds. UE, spraw
zagranicznych i finansów publicznych. Mają się one zająć projektem ustawy w sprawie ratyfikacji
unijnego paktu fiskalnego.

Na 19 grudnia zwołano wspólne posiedzenie sejmowych komisji: ds. UE, spraw zagranicznych i finansów publicznych. Mają się one zająć projektem ustawy w sprawie ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego.

W ocenie szefowej sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszki Pomaski, jeśli prace nad projektem dotyczącym ratyfikacji paktu fiskalnego zaczną się jeszcze w grudniu, uda się je zakończyć w styczniu.

Jak przypomniała w rozmowie z PAP, rząd przyjął projekt w listopadzie i przesłał go do Sejmu. Zapewniła, że posłowie w odpowiednim czasie - z 7-dniowym wyprzedzeniem - zostali powiadomieni o posiedzeniu komisji.

Przeciw takiemu trybowi prac nad projektem są posłowie PiS. Krzysztof Szczerski (PiS) zauważył, że rząd przez sześć miesięcy zastanawiał się nad projektem ustawy ratyfikacyjnej. "Z czego teraz wynika ten pośpiech?" - pytał.

"Są sprawy ważne i mniej ważne w Sejmie. Pakt fiskalny, który w naszej ocenie jest sprzeczny z konstytucją, jest jedną z bardziej fundamentalnych decyzji tego parlamentu. Chciałbym, żeby to było po bożemu" - mówił poseł PiS, przekonując, że pierwsze czytanie projektu powinno odbyć się na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

"Według nas jest to presja dotycząca negocjacji budżetowych UE. Rząd jest zmuszony, by przyjąć pakt fiskalny, bo to otworzy drogę do pieniędzy unijnych" - ocenił Szczerski.

Pomaska zwraca jednak uwagę, że kraje, które przyjmą pakt fiskalny, będą miały prawo do udziału w szczytach tego paktu, a pierwszy z nich może odbyć się już w lutym. "Więc zależy nam na tym, byśmy się nie wykluczali" - zaznaczyła przewodnicząca komisji.

Jak zauważyła, pierwsze czytania większości projektów ustaw odbywają się na posiedzeniach komisji, a w tym przypadku w prace nad projektem zaangażowane są aż trzy komisje. "Jeśli projekt traktowany byłby w trybie nagłym, byłby rozpatrywany na posiedzeniu plenarnym Sejmu" - dodała.

W uzasadnieniu projektu dot. ratyfikacji paktu fiskalnego czytamy, że wyrażenie zgody na ratyfikację paktu nastąpi zgodnie z art. 89 ust. 1 konstytucji. Zakłada on, że ratyfikacja przez Polskę umowy międzynarodowej i jej wypowiedzenie wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, jeżeli umowa dotyczy: pokoju, sojuszy, układów politycznych lub układów wojskowych; wolności, praw lub obowiązków obywatelskich określonych w konstytucji; członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w organizacji międzynarodowej; znacznego obciążenia państwa pod względem finansowym; spraw uregulowanych w ustawie lub w których konstytucja wymaga ustawy.

Art. 90 konstytucji mówi, że Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację takiej umowy, jest uchwalana przez Sejm oraz Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów i senatorów.

Podpisany 30 stycznia w Brukseli pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w państwach eurolandu. Ustanawia on nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Traktat ma wejść w życie w 2013 r., po ratyfikacji w 12 krajach euro. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmie unijną walutę. (PAP)

ajg/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)