Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

20-lecie audycji mniejszości niemieckiej na antenie Radia Katowice

0
Podziel się:

20 lat temu - 7 czerwca 1991 r. - na antenie Radia Katowice wyemitowano
pierwszą w Polsce audycję mniejszości niemieckiej. W "Górnośląskim Magazynie Mniejszości
Niemieckiej" przeplatają się treści historyczne ze współczesnymi, stare pieśni z muzyką
współczesną.

20 lat temu - 7 czerwca 1991 r. - na antenie Radia Katowice wyemitowano pierwszą w Polsce audycję mniejszości niemieckiej. W "Górnośląskim Magazynie Mniejszości Niemieckiej" przeplatają się treści historyczne ze współczesnymi, stare pieśni z muzyką współczesną.

Twórca audycji, a jednocześnie przewodniczący Niemieckiej Wspólnoty "Pojednanie i Przyszłość", Dietmar Brehmer przypomina, że pierwszą audycję wyemitowano na niespełna dwa tygodnie przez podpisaniem przez kanclerza Helmuta Kohla i premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

"Fakt, że stało się to przed podpisaniem Traktatu, wskazywał na dobra wolę polskiego rządu w sferze praw mniejszości. Powstanie audycji w polskim radiu i jej znaczenie dla procesu pojednania polsko-niemieckiego oraz dla odrodzenia języka i kultury niemieckiej na Śląsku podkreślały wszystkie czołowe ówczesne media, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech" - zaznaczył Brehmer.

Cotygodniową godzinną audycję tworzy zespół złożony z członków Niemieckiej Wspólnoty "Pojednanie i Przyszłość", kierowany przez Brehmera. Audycja jest tworzona na zasadach wolontariatu, nie korzysta ze wsparcia finansowego żadnej z instytucji.

Wśród gości magazynu znaleźli się m.in. byli polscy premierzy Jan Krzysztof Bielecki i Hanna Suchocka oraz byli szefowie niemieckiej i polskiej dyplomacji Hans-Dietrich Genscher i Krzysztof Skubiszewski.

Jak mówi Brehmer, popularność audycji, która od początku stawiała sobie za cel wzmacnianie procesu polsko-niemieckiego pojednania, przekroczyła oczekiwania twórców. Autorzy dostawali tygodniowo setki listów. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na opowiadanie "Polacy dobrze o Niemcach, Niemcy dobrze o Polakach" - wpłynęło kilkaset pamiętników i wspomnień.

Podczas spisu powszechnego przeprowadzonego w 2002 r. narodowość niemiecką zadeklarowało ok. 150 tys. osób mieszkających w Polsce, najwięcej w województwach opolskim i śląskim; w tym pierwszym - ponad 100 tys., w drugim - ponad 30 tys.

Do głównych organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce należą: Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (reprezentujący 10 Towarzystw działających w 10 województwach i kilkaset kół terenowych), Niemiecka Wspólnota "Pojednanie i Przyszłość", Stowarzyszenie Mazurskie i Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe.(PAP)

kon/ mab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)