Notowania

wiadomości
22.12.2013 07:01

2013 roku w Sejmie: 27 posiedzeń, 171 przyjętych ustaw

W mijającym 2013 roku Sejm obradował przez 74 dni na 27 posiedzeniach i przyjął 171 ustaw; posłowie zabierali głos w prawie 10,5 tys. razy, złożyli blisko 11 tys. interpelacji i 3 tys. zapytań; zadali ponad 270 pytań w sprawach bieżących i wygłosili ok. 900 oświadczeń poselskich.

Podziel się
Dodaj komentarz

W mijającym 2013 roku Sejm obradował przez 74 dni na 27 posiedzeniach i przyjął 171 ustaw; posłowie zabierali głos w prawie 10,5 tys. razy, złożyli blisko 11 tys. interpelacji i 3 tys. zapytań; zadali ponad 270 pytań w sprawach bieżących i wygłosili ok. 900 oświadczeń poselskich.

"Pewnie można by było się zastanawiać, czy aż tyle ustaw nam potrzeba, ale w większości to było poprawianie funkcjonującego prawa" - podkreśliła w rozmowie z PAP marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Wśród najważniejszych ustaw przyjętych w tym roku w Sejmie wymieniła wydłużenie urlopu rodzicielskiego, program Mieszkanie dla Młodych, nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych i zmiany w systemie emerytalnym.

Zgodnie z nowymi zasadami dotyczącymi urlopów rodzicielskich, rodzice mają obecnie do dyspozycji: 20-tygodniowy urlop macierzyński (w tym 14 tygodni po porodzie zarezerwowanych jest tylko dla matki); dwutygodniowy urlop ojcowski; sześciotygodniowy urlop macierzyński dodatkowy; 26-tygodniowy urlop rodzicielski.

Program dla Mieszkanie dla młodych ma pomagać osobom do 35. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania. O dopłatę będą mogły ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma dzieci, dofinansowanie wyniesie 15 proc.

Zmiany w systemie emerytalnym przyjęte w grudniu przewidują, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa.

Według Kopacz w nadchodzącym 2014 roku najważniejsze będzie planowanie jak zagospodarować środki z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. "Pieniądze, które trafią do Polski z Unii są bardzo cenne i nad wyraz hojnie UE nas obdarzyła tymi pieniędzmi" - zauważył.

Zdaniem Kopacz w 2014 roku ważne będzie też "budowanie przyjaznej atmosfery społecznej, korzystając z tego, że wychodzimy powoli z kryzysu gospodarczego".

Marszałek Sejmu oceniła, że planowane na przyszły rok wybory do Parlamentu Europejskiego oraz wybory samorządowe i towarzysząca im kampanie "będą przeszkadzać w realizowaniu polityki gospodarczej".

"W kampanii wyborczej łatwo składa się obietnice bez pokrycia, zwłaszcza opozycja, która nie musi każdego dnia ponosić odpowiedzialności za to co robią. Można obiecywać bez końca i bez konsekwencji" - zauważyła Kopacz.

Jak zaznaczyła, praca rządu będzie głównym elementem w kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej. "Trzeba pokazywać co robimy, czego chcemy i jak osiągamy swoje cele" - podkreśliła. (PAP)

ajg/ par/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz