Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

20 września po 3-letnim remoncie otwarcie Biblioteki Watykańskiej

0
Podziel się

Biblioteka Watykańska po trzech latach kapitalnego remontu zostanie otwarta
20 września. Jej kierownictwo zapewniło w poniedziałek, że po przeprowadzonych pracach będzie to
bardzo nowoczesna placówka, wyposażona w najnowsze technologie.

bEgNJOrp

Biblioteka Watykańska po trzech latach kapitalnego remontu zostanie otwarta 20 września. Jej kierownictwo zapewniło w poniedziałek, że po przeprowadzonych pracach będzie to bardzo nowoczesna placówka, wyposażona w najnowsze technologie.

Na konferencji prasowej w poniedziałek w Watykanie nie poinformowano, ile kosztował remont. Dziękowano natomiast sponsorom i wszystkim, którzy udzielili pomocy finansowej.

Archiwista i bibliotekarz Kościoła Rzymskiego, kardynał Raffaele Farina zwrócił uwagę, że remont był konieczny z powodu złego stanu technicznego większości pomieszczeń, wymagających nawet umocnienia fundamentów. Zainstalowano ponadto nowoczesny system regulacji wilgotności i ochrony przeciwpożarowej, a także elektroniczny system kontroli zbiorów.

bEgNJOrr

Przedstawiciele placówki zapewnili, że naukowców, którzy przyjdą do biblioteki, czekają liczne techniczne nowinki, między innymi możliwość dostępu do bezprzewodowego internetu.

Remont, rozpoczęty w październiku 2007 roku, budził początkowo protesty badaczy z całego świata, ponieważ uniemożliwił im dostęp do zbiorów, niezbędnych w ich pracy naukowej.

Modernizacji i poprawy stanu technicznego, nawet kosztem zamknięcia na trzy lata, nie można było już dłużej odkładać przede wszystkim dlatego, że znajduje się tam bezcenny zbiór ponad miliona książek i 75 tysięcy manuskryptów ze wszystkich epok. To jedna z największych kolekcji na świecie. Są tam najstarsze kopie dzieł Homera, Euklidesa, Cycerona, Wergiliusza i Dantego.

Sylwia Wysocka(PAP)

bEgNJOrx

sw/ jo/ kar/

bEgNJOrS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)