Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

21 marca - Międzynarodowym Dniem Walki z Rasizmem

0
Podziel się:

W niedzielę 21 marca przypada proklamowany przez ONZ Międzynarodowy Dzień
Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Również w Polsce organizacje antyrasistowskie zapowiadają
w wielu miastach pikiety przeciwko rasizmowi i nietolerancji.

W niedzielę 21 marca przypada proklamowany przez ONZ Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Również w Polsce organizacje antyrasistowskie zapowiadają w wielu miastach pikiety przeciwko rasizmowi i nietolerancji.

Dzień Walki z Rasizmem proklamowany został w 1966 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla upamiętnienia wydarzeń z 21 marca 1960 roku, kiedy południowoafrykańska policja zastrzeliła 69 uczestników pokojowej demonstracji w Sharpeville, którzy protestowali przeciwko polityce apartheidu.

"Pikiety lub imprezy dotyczące zwalczania rasizmu planujemy w około 20 miastach w Polsce" - powiedział PAP Dariusz Paczkowski ze Stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Jak dodał, niedzielne pikiety organizowane przez stowarzyszenie poświęcone będą walce z handlem emblematami i materiałami faszystowskimi na jednym z popularnych internetowych portali aukcyjnych.

Paczkowski wyjaśnił, iż problem handlu w internecie materiałami o wymowie nazistowskiej pozostaje cały czas nierozwiązany mimo uchwalenia niedawno zmian w prawie dotyczących tej kwestii. "Przepisy dają możliwość ścigania takich czynów, ale pozostaje kwestia ich interpretowania i egzekwowania, zbyt często handel taki jest oceniany jako czyny o małej szkodliwości społecznej" - zaznaczył.

W listopadzie ubiegłego roku prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego przewidującą m.in. karę do dwóch lat więzienia za produkcję i sprzedaż, m.in. za pośrednictwem internetu, przedmiotów zawierających treści totalitarne, komunistyczne i faszystowskie, np. nazistowskich emblematów. Niekaralne jest rozpowszechnianie tego typu przedmiotów do celów naukowych, artystycznych, edukacyjnych i kolekcjonerskich.

Jak wskazało stowarzyszenie, w akcji nie chodzi o usuwanie pamiątek z okresu II wojny światowej, gdyż mogą mieć one wartość historyczną i być dostępne dla kolekcjonerów. "Kuriozalne jednak jest produkowanie i sprzedawanie pod przykrywką kolekcjonerstwa wytworów neonazistowskiej propagandy" - wskazuje "Nigdy Więcej".

W Warszawie pikieta zaplanowana została na godz. 13.00 u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Podobne akcje mają odbyć się m.in. w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

W rezolucji dotyczącej Dnia Walki z Rasizmem Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało międzynarodową społeczność do wysiłków na rzecz eliminacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. ONZ od początku swojej działalności działa na rzecz likwidacji dyskryminacji rasowej i przemocy na tle etnicznym.

W Karcie Narodów Zjednoczonych popieranie praw człowieka i zachęcanie do poszanowania podstawowych wolności dla wszystkich bez względu na różnice rasy, płci, języka lub wyznania wymienione jest jako jeden z celów ONZ. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 roku, stwierdza, że "każdy człowiek posiada wszystkie prawa i wolności zawarte w niniejszej Deklaracji bez względu na jakiekolwiek różnice dotyczące rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych i innych, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu".

W 1963 roku ONZ przyjęła Deklarację Narodów Zjednoczonych w sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej; w 1965 roku - Międzynarodową Konwencję w sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej. Rok 1970 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Działań na rzecz Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową; ustanowiono trzy dekady Działań na rzecz Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową (1973-1982, 1983-1992 i 1993-2002); wyznaczono także Specjalnego Sprawozdawcę ds. Współczesnych Form Rasizmu, Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i Pokrewnych Przejawów Nietolerancji.

W 2001 roku uczestnicy Światowej Konferencji na temat Rasizmu, Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i Pokrewnych Przejawów Nietolerancji przyjęli Deklarację z Durbanu oraz Program Działania jako wzór dalszych działań mających na celu realizację zasad związanych z równością i zwalczaniem dyskryminacji. W oparciu o nią rządy, krajowe instytucje ochrony praw człowieka i organizacje pozarządowe prowadzą działania ukierunkowane na walkę z rasizmem, dyskryminacją rasową i pokrewnymi przejawami nietolerancji. (PAP)

mja/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)