Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

21. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci w Szafarni

0
Podziel się:

dobrzyń (PAP) - 47 młodych pianistów z Europy i Azji weźmie udział w rozpoczynającym
się 16 maja 21. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (woj.
kujawsko-pomorskie). Zmagania najmłodszych artystów oceni międzynarodowe jury.

dobrzyń (PAP) - 47 młodych pianistów z Europy i Azji weźmie udział w rozpoczynającym się 16 maja 21. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (woj. kujawsko-pomorskie). Zmagania najmłodszych artystów oceni międzynarodowe jury.

Tegoroczna edycja konkursu rozpocznie się recitalem pianisty Alberto Nose w Toruniu. Włoski pianista to laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym XIV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2000 r.

"To właśnie podczas koncertu spotkają się uczestnicy konkursu, by swoją muzyczną podróż rozpocząć od wysłuchania koncertu w wykonaniu wybitnego pianisty. W programie znajdą się: Ballady g-moll, As-dur, F-dur, f-moll Fryderyka Chopina - utwory zwane +poematami fortepianowymi+, należące do najpiękniejszych i najbardziej nowatorskich dzieł kompozytora; jedna z najsłynniejszych sonat w historii muzyki zwana Patetyczną autorstwa Ludwika van Beethovena oraz Gondoliera, Tarantella i Canzona z cyklu Wenecja i Neapol Franciszka Liszta" - poinformowała Agnieszka Brzezińska, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni

W konkursie biorą udział młodzi pianiści w wieku od 6 do 18 lat. Swój program prezentują w czterech kategoriach wiekowych: pierwsza - do lat 10, druga - do lat 13, trzecia - do lat 16, czwarta - do lat 18. Udział mogą w nim brać także pianiści niebędący uczniami Państwowych Szkół Muzycznych.

Do udziału zakwalifikowano w tym roku 46 uczestników z takich krajów jak: Azerbejdżan, Belgia, Izrael, Kanada, Litwa, Niemcy, Rosja, Rumunia, Serbia, Singapur, Ukraina, Turcja, Węgry i Włochy. Polskę reprezentuje aż 30 młodych artystów.

Główne nagrody w poszczególnych kategoriach wynoszą od 700 do 1300 euro. Na zwycięzców czeka również szereg nagród specjalnych, w tym możliwość występu w Pampelunie i pobyt na Węgrzech.

W skład jury konkursu, któremu przewodniczy prof. Katrzyna Popowa-Zydroń, lauretaka Konkursu Chopinowskiego i mentorka Rafała Blechacza, wchodzą w tym roku także: Alberto Nose, Izabela Darska (Fundacja im. Gyorgy'a Ferenczy'ego w Budapeszcie), Jordi Benseny I Plaza (Konserwatorium Muzyczne w hiszpańskiej Lleidzie), Maria Murawska (Akademia Muzyczna im.F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy), Piotr Paleczny (Uniwersytet Muzyczny im. F.Chopina w Warszawie) i Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu).

Lista laureatów zostanie ogłoszona w niedzielę podczas plenerowego koncertu najlepszych uczestników konkursu w Szafarni.

Idea szafarskich Konkursów Pianistycznych narodziła się w 1992 roku. Odbył się wtedy pierwszy konkurs o zasięgu krajowym, kolejne miały już charakter międzynarodowy. Dla wielu młodych pianistów były pierwszym krokiem do muzycznej kariery. Jednym ze zwycięzców szafarskich konkursów był Paweł Wakarecy, zdobywca wyróżnienia podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku.

Szafarnia to nieduża miejscowość koło Golubia-Dobrzynia, do której Fryderyk Chopin przyjechał na wakacje w 1824 i 1825 r. Spędzał je w nieistniejącym już dworku rodzinnym szkolnego kolegi Dominika Dziewanowskiego.

W Szafarni Chopin skomponował pierwsze cztery mazurki. Młody Chopin przygotowywał także lokalną gazetkę pt. "Kurier Szafarski", która w sposób żartobliwy informowała jego rodziców o najdrobniejszych wydarzeniach, które miały miejsce w Szafarni. Odpowiadając na oczekiwanie matki, Fryderyk wysyłał do domu prawie codziennie listy. (PAP)

olz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)