Notowania

forum
10.12.2010 20:11

21. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Przesłanie Jana Pawła II, określające wychowanie jako pomoc w odkrywaniu życiowego powołania, rozważa od piątku na Jasnej Górze ok. pięciuset dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich z całego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przesłanie Jana Pawła II, określające wychowanie jako pomoc w odkrywaniu życiowego powołania, rozważa od piątku na Jasnej Górze ok. pięciuset dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich z całego kraju. *

W sanktuarium rozpoczęło się tego dnia dwudniowe 21. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich. Rozważane przez jego uczestników słowa papieża to "Wychowywać znaczy służyć w odkrywaniu życiowego powołania i dokonywaniu jego wyboru w wolności".

Jak ocenił cytowany przez biuro prasowe sanktuarium przewodniczący organizującej spotkanie Rady Szkół Katolickich ks. dr Adam Kostrzewa, choć nauczanie jest troską każdej szkoły, tym, co odróżnia szkoły katolickie od innych szkół, jest większa i bardziej świadoma troska o wychowanie człowieka do pełnego rozwoju - w oparciu o wartości ewangeliczne, katolickie.

"Zmieniają się czasy, zmieniają się warunki, zagrożenia, a wychowywać trzeba zawsze. Dlatego potrzeba, żebyśmy się spotykali, rozmawiali, jak dzisiaj wychowywać, jak osiągnąć to, co będzie najlepszym efektem wychowania - i też potrzeba zawierzać to całe dzieło, które podejmujemy ludzkimi wysiłkami, Matce Bożej" - wskazał ks. Kostrzewa.

Podczas rozpoczynającej Forum mszy w Kaplicy Matki Bożej asystent Rady Szkół Katolickich bp Stanisław Napierała mówił m.in., że kwestia wychowania jest jedną ze spraw, którymi należy pilnie zająć się w Polsce.

Jego zdaniem, współczesne wychowanie "jest zagrożone, poddawane atakom i wystawiane na ogromne niebezpieczeństwa" i "nie jest współmierne z zalewem działań oraz tendencji antywychowawczych i destrukcyjnych, które płyną z różnych stron". Biskup wymienił tu m.in. masowe kolorowe pisma, "większość mediów", młodzieżowe imprezy rozrywkowe, dyskoteki czy internet, które "lansują przyjemność i to przyjemność zmysłową, niekiedy rozwiązłość, wyuzdanie".

Młodzież, mówił biskup, jest zagrożona przez narkotyki, półnarkotyki, agresję oraz "rodzaj młodzieńczej frustracji, kiedy w życiu wszystko jakby straciło sens, i młody człowiek czuje się niepotrzebny". Jego zdaniem, tego typu zachowania wspierają niektóre dzieła współczesnej sztuki czy literatury - często "dalekie od piękna, harmonii, bogactwa doznań, którym zostaje ogarnięty człowiek słuchając np. muzyki Chopina".

Bp Napierała ocenił, że dziś promuje się wolność podając, że daje ona prawo do czynienia wszystkiego, również zła. "Głosi się wolność bez odpowiedzialności, wolność oderwaną od prawdy i dobra. Zapomina się o wolności jako zdolności do twórczego działania" - wskazał. "Nie należy popadać jednak w jakiś lęk, panikę. Nauczyciele w Polsce mają świadomość - i Bogu dzięki - że szkoła powinna wychowywać. I niezależnie od jakichś haseł, kierunków, nagabywań, nauczyciele tego pilnują" - dodał biskup.

Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, podczas piątkowej uroczystości otwarcia Forum b. minister edukacji narodowej prof. Mirosław Handke otrzymał przyznawany przez Radę Szkół Katolickich tytuł "Przyjaciela Szkół Katolickich w Polsce". Laureat m.in. wygłosił wykład o wychowaniu i nauczaniu jako misji szkół katolickich.

Po południu uczniowie jednego z liceów w Rzeszowie wykonali koncert patriotyczny - ku czci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Uczestnicy Forum wysłuchali też m.in. wykładów prof. Katarzyny Olbrycht o współczesnej szkole jako środowisku wychowawczym oraz jezuity Andrzeja Majewskiego o wychowaniu do odbioru mediów - pod hasłem "Czy telewizja musi kłamać?".

Na sobotę zaplanowano m.in. mszę, podczas której nastąpi Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego w Polsce Matce Bożej Jasnogórskiej - Królowej Polski, a także serię kolejnych wykładów.

Szkoły katolickie w Polsce zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski. Do Rady należy ponad 530 placówek i liczba ta co roku jest nieco większa - to szkoły podstawowe, gimnazja, licea ogólnokształcące oraz licea zawodowe. Naukę w nich podjęło w bieżącym roku ponad 50 tys. uczniów. (PAP)

mtb/ bno/

Tagi: forum, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz