Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

22 lutego rusza proces w sprawie warszawskiej "nekroafery"

0
Podziel się:

22 lutego przed stołecznym sądem ma ruszyć
proces 24 lekarzy pogotowia i jednej pielęgniarki, oskarżonych o
informowanie zakładów pogrzebowych o zgonach pacjentów -
dowiedziała się PAP w źródłach sądowych.

22 lutego przed stołecznym sądem ma ruszyć proces 24 lekarzy pogotowia i jednej pielęgniarki, oskarżonych o informowanie zakładów pogrzebowych o zgonach pacjentów - dowiedziała się PAP w źródłach sądowych.

Podsądnym grozi do 2 lat więzienia za ujawnianie tajemnicy służbowej. W warszawskiej "nekroaferze" - w odróżnieniu od tej z Łodzi - nie zabijano pacjentów.

Śledztwo wszczęto wkrótce po publikacji "Gazety Wyborczej" z 2002 r., która napisała, że także w stołecznym pogotowiu "sprzedawano" zakładom pogrzebowym informacje o zgonach. W ujawnionej też wtedy nieco wcześniej przez "GW" łódzkiej aferze "łowców skór" sanitariuszy i lekarzy oskarżono o to, że za łapówki od przedsiębiorców pogrzebowych zabijali pacjentów pavulonem i "sprzedawali" zakładom informacje o zgonach.

W piątek Sąd Okręgowy w Łodzi skazał na dożywocie i 25 lat więzienia dwóch b. sanitariuszy łódzkiego pogotowia oskarżonych w procesie "łowców skór" za zabójstwa pięciu pacjentów, a także za przyjmowanie łapówek od firm pogrzebowych w zamian za informacje o zgonach pacjentów. Dwóch b. lekarzy pogotowia oskarżonych o narażenie życia 14 pacjentów, którzy zmarli, zostało skazanych na 5 i 6 lat więzienia. Wobec całej czwórki sąd orzekł 10-letni zakaz wykonywania zawodu. Wyrok nie jest prawomocny.

Po artykule "GW", że do sprzedaży informacji o "skórach" dochodziło też w Warszawie, policjanci i prokurator przez trzy lata analizowali dokumenty ok. tysiąca pochówków na największym cmentarzu stolicy na Wólce Węglowej oraz materiały pogotowia ratunkowego z lat 1999-2002. Okazało się, że kilka prywatnych firm pogrzebowych zmonopolizowało pogrzeby osób, których zgon stwierdzili lekarze pogotowia. Np. pewna firma pochowała ponad 30 proc. takich osób.

Członkowie rodzin zmarłych zeznawali o polecaniu przez lekarzy poszczególnych firm, pozostawianiu wizytówek oraz telefonowaniu przez lekarzy do zakładów. Każdy z lekarzy oskarżony jest o przekazanie kilkunastu informacji o zgonach poszczególnym zakładom pogrzebowym. "Rekordzista Waldemar W. ma w zarzucie 27 takich przypadków" - pisała w 2005 r. "GW".

Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie ustaliła by w stolicy zabijano dla pieniędzy, a pavulonu niemal nie używano. Inaczej niż w Łodzi, w Warszawie nie udało się przerwać zmowy milczenia lekarzy, sanitariuszy oraz przedsiębiorców. Tym prokuratura tłumaczy brak zarzutów o wręczanie łapówek. Ustalono że w stolicy nie zabijano dla pieniędzy, a pavulonu niemal nie używano. Nie udało się oskarżyć żadnego z sanitariuszy.

Późnym latem 2005 r. śledztwo zamknięto, a akt oskarżenia wysłano do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

Za ujawnienie tajemnicy służbowej - a takim było ustalone przez prokuraturę złamanie nałożonego przez dyrekcję pogotowia na pracowników zakazu współpracy z firmami pogrzebowymi - oskarżonym grozi do 2 lat więzienia. Będą odpowiadać z wolnej stopy.

"Śledztwo wykazało, że pracownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie telefonowali do zakładów pogrzebowych na wyraźną prośbę rodzin zmarłych, a świadkowie podkreślają, że traktowali to działanie jako przysługę ze strony pogotowia" - podawało w 2005 r. pogotowie. Podkreślało, że "obecnie nie ma żadnych dowodów na to, iż pracownicy karetek współpracują z zakładami pogrzebowymi".

Niektórzy oskarżeni nadal pracują w pogotowiu. "Nie ma podstaw prawnych, by podejmować działania wobec osób objętych śledztwem policji, tym bardziej, że większość świadków nie była w stanie zidentyfikować konkretnej osoby proponującej usługi firmy pogrzebowej" - informowało wtedy pogotowie. (PAP)

sta/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)