Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

25 półfinalistów polskiej edycji konkursu na naukowego idola

0
Podziel się:

25 naukowców zakwalifikowało się do półfinału konkursu polskiej edycji
konkursu na naukowego idola - FameLab. 3 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie powalczą o
wejście do finału - poinformowała Katarzyna Nowicka z CNK w przesłanym PAP komunikacie.

25 naukowców zakwalifikowało się do półfinału konkursu polskiej edycji konkursu na naukowego idola - FameLab. 3 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie powalczą o wejście do finału - poinformowała Katarzyna Nowicka z CNK w przesłanym PAP komunikacie.

Zgodnie z formułą konkursu naukowcy będą mieli na scenie 3 minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmują.

Półfinalistów będą oceniać: Irena Cieślińska - popularyzatorka nauki, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dr hab. Konrad Bajer, członek rady programowej Centrum Nauki Kopernik, dr Jacek Wasilewski - medioznawca, specjalista od retoryki, a także Marzena Rogalska - dziennikarka radiowa i telewizyjna.

Jury wyłoni 10 finalistów, którzy ponownie staną na scenie 19 maja. Wtedy poznamy nazwisko pierwszego polskiego naukowego idola, który wygra 33 tys. złotych i będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltehnam w Wielkiej Brytanii.

FameLab wymyślili w 2005 r. organizatorzy Cheltenham Science Festival w Wielkiej Brytanii. Dziś edycje konkursu odbywają się w 14 krajach w Europie, Azji i Afryce. "FameLab ma format takich konkursów jak Pop Idol czy Mam Talent, gdzie uczestnicy mają bardzo krótki czas, żeby w sposób ciekawy, wciągający coś zaprezentować" - tłumaczyła PAP Katarzyna Naszarkowska z British Cuncil Poland podczas inauguracji polskiej edycji konkursu. Dodała, że różnica polega na tym, że w tamtych konkursach swoje umiejętności pokazują np. piosenkarze czy tancerze, a w tym - np. biolodzy, fizycy czy chemicy.

Pierwszą polską edycję FameLab organizuje British Council i Centrum Nauki Kopernik.

Polscy półfinaliści mają od 18 do 44 lat i związani są ze środowiskiem akademickim. Najliczniej są reprezentowani chemicy (6) i fizycy (5), jest też po 4 biologów i biotechnologów, są także przedstawiciele innych dziedzin nauki - od architektury po inżynierię kosmiczną.

Kandydaci pochodzą z całej Polski. Najwięcej osób mieszka w Warszawie (10), na drugim miejscu jest Kraków (4), na trzecim ex aequo Poznań i Gliwice (2). Po jednym reprezentancie mają: Częstochowa, Jaworzno, Nowy Targ, Polkowice, Sosnowiec i Włocławek.

Podziwiać występy kandydatów na naukowych idoli i dopingować swoich faworytów może każdy - wstęp na półfinały jest wolny, a poza tym wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronie: www.famelab.org.pl

Jak zapowiedziała Katarzyna Nowicka, wszyscy, którzy trafnie wytypują zwycięzców otrzymają wejściówki do laboratoriów CNK. (PAP)

lt/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)