Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

30-lecie Centrum Zdrowia Dziecka

0
Podziel się:

15 października 1977 roku Centrum Zdrowia
Dziecka przyjęło pierwszego pacjenta. Od trzydziestu lat Instytut
"Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" udziela pomocy ok. 20 tysiącom
dzieci rocznie na oddziałach szpitalnych i blisko 120 tysiącom - w
ambulatorium.

15 października 1977 roku Centrum Zdrowia Dziecka przyjęło pierwszego pacjenta. Od trzydziestu lat Instytut "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" udziela pomocy ok. 20 tysiącom dzieci rocznie na oddziałach szpitalnych i blisko 120 tysiącom - w ambulatorium.

"Rocznica to okazja do refleksji - czym jesteśmy i czym chcielibyśmy być. Udało nam się utrzymać pozycję lidera w wysokospecjalistycznej pediatrii i powrócić do pierwszej ligi wśród instytutów naukowo-badawczych" - mówił dyrektor szpitala Maciej Piróg w piątek na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji jubileuszu.

Jak dodał, CZD kładzie duży nacisk na edukację rodziców, dzięki czemu, nawet przewlekle chore dzieci mogą być leczone w domu. "Staramy się nauczyć rodziców takiego postępowania, żeby pacjenci wracali do nas jak najrzadziej i na jak najkrócej. Często odpowiednie przeszkolenie rodziców, to warunek wypisania dziecka do domu. A obecnie, dzięki postępowi medycyny, dostępności sprzętu, często można zamienić miejsce leczenia ze szpitala na dom" - przekonywał Piróg.

Zdaniem dyrektora CZD, jedynym cieniem na jubileuszu placówki jest wysokość płac pracowników. "Tu jednak potrzebne są zmiany systemowe, sami nie jesteśmy w stanie tego zmienić. Staramy się jednak pokazywać naszym pracownikom, że ich szanujemy, nawet jeżeli nie zawsze są traktowani godnie przez państwo" - podkreślił Piróg.

"Zaufanie rodziców i poczucie, że robimy coś jako jedyni i inni się od nas uczą" - mówił Piróg pytany o największe sukcesy Centrum. Przypomniał, że w ciągu ostatnich pięciu lat Instytut przeprowadził remonty 16 klinik, uruchomił nową klinikę i nowe pracownie. Podkreślił, że CZD jako jedyny ośrodek w Polsce wykonuje transplantacje nerek, wątroby i jelita u dzieci.

Piróg zwrócił uwagę, że w Instytucie leczone są przede wszystkim dzieci przewlekle chore, dlatego wiele z nich przebywa w nim bardzo długo. "Są dzieci, które spędziły tu kilkanaście lat. Często trafiają do nas z wieloma różnymi chorobami, są pacjentami kilku klinik. Czasem nigdy nie zdrowieją w stu procentach. Dlatego ważne jest dla nas, żeby zapewnić im także zajęcia i rozrywkę" - mówił Piróg.

"Obecnie największym problemem pediatrycznym są wady serca, najczęściej wrodzone. Choć w ciągu ostatnich kilku lat umieralność noworodków w naszym kraju znacznie spadła, wyzwaniem jest, żeby utrzymać przy życiu te dzieci, które przyszły na świat z wieloma schorzeniami" - powiedział Piróg. Dodał, że z ok. 500 dzieci, które rocznie operowane są na kardiochirurgii, połowa to noworodki i niemowlęta.

Jak poinformowała rzecznik szpitala, Ewelina Nazarko-Ludwiczak, w poniedziałek z okazji rocznicy odbędzie się uroczysta gala, podczas której 40 pracowników CZD otrzyma odznaczenia państwowe, a 53 dostanie nagrody Ministerstwa Zdrowia.

Centrum Zdrowia Dziecka jest największym i najnowocześniejszym szpitalem pediatrycznym w Polsce. Instytut łączy działalność leczniczą i rehabilitacyjną z wieloprofilową aktywnością naukową i szkoleniową.

Ideę powstania wysokospecjalistycznego szpitala pediatrycznego zainicjowała pisarka Ewa Szelburg-Zarembina. Miał to być szpital - pomnik, upamiętniający dzieci, które cierpiały i zginęły podczas II wojny światowej. W lutym 1968 roku powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika - Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka. Inicjatywa zyskała ogromne poparcie w kraju i za granicą.

W zeszłym roku w szpitalu hospitalizowano ponad 45 tys. pacjentów, przeprowadzono 3767 operacji, a w przychodni udzielono 164 tys. porad. Według badań przeprowadzonych na zlecenie placówki przez SMG/KRC, 94 proc. Polaków słyszało o CZD, 83 proc. uważa, że szpital ten zapewnia dzieciom najlepszą opiekę, a 80 proc. - że pracują w nim najlepsi lekarze dziecięcy. (PAP)

akw/ pz/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)