Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

30-lecie oddziału PTETiS w Zielonej Górze

0
Podziel się:

Studia magisterskie z automatyki i robotyki na Uniwersytecie
Zielonogórskim mają zostać otwarte dzięki m.in. działaniom miejscowego oddziału Polskiego
Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS), który obchodzi 30-lecie istnienia.

Studia magisterskie z automatyki i robotyki na Uniwersytecie Zielonogórskim mają zostać otwarte dzięki m.in. działaniom miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS), który obchodzi 30-lecie istnienia.

Uniwersytet Zielonogórski prowadzi ten kierunek od czterech lat. W tym roku ukończyli go pierwsi absolwenci studiów pierwszego stopnia. Zdobyli umiejętności z zakresu projektowania, uruchamiania i eksploatacji systemów automatyki w nowoczesnym przemyśle.

"Absolwenci znajdują zatrudnienie jako personel obsługujący zautomatyzowane systemy produkcji oraz jako specjaliści w małych i średnich firmach świadczących usługi z zakresu projektowania, serwisu i eksploatacji urządzeń automatyki i robotyki" - przekazał PAP prof. Józef Korbicz z wydziału elektrotechniki, informatyki i telekomunikacji, który jest jednocześnie przewodniczącym oddziału PTETiS.

Ze względu na zainteresowanie i potrzeby rynku pracy planowane jest otwarcie studiów magisterskich z tej dyscypliny, a w perspektywie dwóch lat również studiów doktoranckich.

"Chcemy utrzymać jak najlepszy poziom kształcenia. Inwestujemy w rozwój młodej kadry, choćby poprzez organizację jednodniowych seminariów z udziałem ekspertów z całej Polski i z zagranicy" - dodał prof. Korbicz.

Na wydziale na kierunkach: elektrotechnika, informatyka, elektronika i telekomunikacja oraz automatyka i robotyka studiuje ok. 1400 osób.

Dzięki wsparciu oddziału PTETiS absolwenci kierunku elektrotechnika w 2010 roku założyli firmę w uczelnianym Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, która wytwarza infrastrukturę do zasilania pojazdów elektrycznych oraz układy do pozyskiwania energii elektrycznej m.in. z energii słonecznej i wiatru.

"Część energii słonecznej zamieniana jest w energię elektryczną. Na uczelni studenci też mogą skorzystać z takich ładowarek nazywanych energometrami, by podładować telefon, laptopa czy odkurzyć samochód. Dziś bez energii elektrycznej, bez informatyki i automatyki świat nie istnieje" - dodał prof. Korbicz.

Obchody 30-lecia działalności miejscowego PTETiS rozpoczną się w piątek i będą połączone z obchodami 50-lecia istnienia głównego towarzystwa.

Na Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ) zaplanowano dwudniowe seminarium naukowe połączone z jubileuszem oddziału, promocją budowanego Parku Naukowo-Technologicznego UZ oraz współpracy z partnerami z Niemiec.

Oddział w Zielonej Górze liczy dziś 29 członków. Współpracują oni z wieloma krajowymi i zagranicznymi stowarzyszeniami naukowymi; organizują specjalistyczne konferencje, sympozja, wykłady. (PAP)

mrd/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)