Notowania

wośp
10.01.2010 11:36

35 milionów złotych zebrali wolontariusze WOŚP

Tradycyjne światełko do nieba rozbłysło w wielu miastach Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Aktualizacja: 23.59

*Mimo niesprzyjającej pogody, zbiórki pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ostateczna suma zebrana na akcji będzie znana za kilka tygodni. *

Jak zaznaczył na wieczornej konferencji prasowej szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak, pomimo padającego śniegu i mrozu wiele osób uczestniczy w koncertach i imprezach plenerowych.

Dodał, że ludzie chętnie korzystają też z z innych form wspierania orkiestry, np. wpłacając darowizny za pomocą kart kredytowych, czy biorąc udział w internetowych aukcjach.

Środki zebrane w ramach tegorocznego Finału WOŚP zostaną przeznaczone na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi. Wg ostatnich informacji Orkiestry, udało się już zebrać *35,6 mln zł. *

Punktualnie o godz. 20 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie rozbłysło w niedzielę _ światełko do nieba _ Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkuminutowy pokaz fajerwerków obejrzały tysiące osób.

Serie sztucznych ogni rozbłyskały także w innych miastach Polski.

Nieodłącznym elementem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są koncerty. W Warszawie występują m.in. Kasia Kowalska i Justyna Steczkowska.

Przed swoim koncertem Artur Gadowski powiedział, że jego grupa gra z Orkiestrą od samego początku. Lider zespołu IRA mówi wręcz, że pierwsze koncerty charytatywne robili z Jurkiem Owsiakiem jeszcze przed powstaniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

POSŁUCHAJ ARTURA GADOWSKIEGO:

*(Dźwięk: IAR)* **

W ramach XVIII Finału WOŚP w całej Polsce odbywały się koncerty i różnego rodzaju imprezy.

W całym kraju kwestuje ponad 120 tysięcy wolontariuszy; zarejestrowano ponad 1500 sztabów.
Na aukcjach nie zabrakło przedmiotów podarowanych przez popularnych aktorów, dziennikarzy, artystów i polityków, organizacje czy całe miasta.

Na licytacjach wystawiono m.in. rękawice bokserskie Tomasza Adamka, Dariusza Michalczewskiego oraz Daniela Olbrychskiego, platynową płytę Dody, bombki od premiera Donalda Tuska, gitarę Gibson z autografem Lennego Kravitza (najwyższa oferta - 4,4 tys. zł), czy samochód Mateusza Damięckiego, którym aktor przejechał 25 tys. km w czasie wyprawy na Syberię (aktualna cena - ponad 55,6 tys. zł).

Akademia Marynarki Wojennej oferowała rejs jachtem szkoleniowym s/y _ Admirał Dickman _, który potrwa 4-5 dni (aktualna cena - 1.6 tys. zł), policja - przelot śmigłowcem (najwyższa oferta 3,5 tys. zł). Spółka PL.2012 oraz Narodowe Centrum Sportu przekazały na licytacje prototyp krzesła ze Stadionu Narodowego wraz z możliwością bezpłatnego udziału w imprezach organizowanych na Stadionie w roku 2011 i 2012.

Tematem zeszłorocznego Finału było wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Zebrano wówczas ponad 40 mln zł.

Kwesta na rzecz Orkiestry odbywa się też za granicą. W Irlandii Płn. Orkiestra gra w Belfaście, a w Walii - w Cardiff. W Republice Irlandii, mimo katastrofalnej zimy i oczekiwanych w nocy nowych opadów śniegu, Orkiestra obecna jest w trzech miastach: w Dublinie, Limerick i Cork.

Już od kilku dni puszki na datki na WOŚP są wystawione w polskim konsulacie, sklepach i restauracjach w Paryżu i okolicach. W niedzielę od rana około dwudziestu wolontariuszy zbiera pieniądze na Orkiestrę przed kilkoma kościołami w stolicy i regionie paryskim.

We wschodniolondyńskim Shoreditch w lokalu Comedy Cafe zorganizowano licytację m.in. prac polskich artystów, którzy wystawiali w Londynie. Do wylosowania są też dwie sesje hipnoterapeutyczne w prywatnej klinice na Harley Street oraz fant-niespodzianka od Izabel Marcinkiewicz.

Pierwszy raz WOŚP zagrała 3 stycznia 1993 r. Zbierano wówczas pieniądze na pomoc dzieciom z chorobami serca.

W całym kraju odnotowano 50 incydentów podczas kwest ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-1%20year&de=today&sdx=0&i=&ty=1&s%5B0%5D=inflacja&fg=1&w=450&h=200&cm=0 Inflacja ) Źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

* [ Wielka Orkiestra zbiera najwięcej ]( http://manager.money.pl/news/artykul/wielka;orkiestra;zbiera;najwiecej,148,0,573076.html )
* [ Orkiestra nie boi się kryzysu ]( http://manager.money.pl/news/artykul/orkiestra;nie;boi;sie;kryzysu,50,0,414258.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: wośp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz