Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

37. kwesta powązkowska rozpocznie się w niedzielę i potrwa trzy dni

0
Podziel się:

Około 250 osób ze świata kultury i sztuki, w tym wielu aktorów
telewizyjnych i teatralnych, weźmie udział w 37. kweście na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na
warszawskim starym Cmentarzu Powązkowskim.

Około 250 osób ze świata kultury i sztuki, w tym wielu aktorów telewizyjnych i teatralnych, weźmie udział w 37. kweście na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na warszawskim starym Cmentarzu Powązkowskim.

W odróżnieniu od lat poprzednich, tegoroczna 37. kwesta powązkowska potrwa trzy dni - od niedzieli 30 października do wtorku 1 listopada.

"Już po raz 37. przedstawiciele świata kultury i sztuki wezmą udział w kweście na rzecz ratowania powązkowskich zabytków. W tegorocznej kweście wśród osób zbierających datki będą aktorzy, m.in. Alina Janowska, Maja Komorowska, Andrzej Kopiczyński, Grażyna Szapołowska, Kazimierz Kaczor. Kwestować będą także członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w Wilnie, członkowie zespołu +Mazowsze+ oraz górale z Zakopanego" - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Marcin Święcicki, przewodniczący organizującego kwestę Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Święcicki powiedział, że w tym roku do kwesty dołączą także pracownicy Polskiego Radia. Na Powązkach pochowany jest bowiem wieloletni spiker radiowy, Stanisław Bocheński. Pracownicy radia będą zbierać pieniądze na odnowienie jego pomnika.

Środki zebrane w czasie kwesty zostaną przeznaczone na renowację znajdujących się na cmentarzu zabytkowych grobowców i kapliczek. Komitet Opieki nad Starymi Powązkami wytypował do renowacji kilkadziesiąt obiektów, jednak ostateczna ich liczba zależeć będzie od wyników kwesty i dotacji z urzędu miasta oraz od darczyńców prywatnych.

W tegoroczną edycją kwesty włączą się też studenci stołecznej Wyższej Szkoły Promocji. Stworzyli oni plan cmentarza z zaznaczonymi kwaterami wybitnych osobistości z życia politycznego i społecznego, spoczywających na Powązkach. Plan ten będą mogli otrzymać ludzie przy wejściu na cmentarz.

Święcicki przedstawił też efekty prac renowacyjnych, dokonanych za środki uzyskane w ubiegłorocznej kweście. Zebrano 243 tys. zł, a odnowiono m.in. kaplicę rodziny Znamierowskich oraz nagrobki Marcelego Porowskiego, Zofii Kraszewskiej i Adolfa Erlicza.

Założycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny Jerzy Waldorff. Od siedmiu lat Komitet nosi jego imię. W ciągu 33 lat działalności Komitet przeprowadził renowację ponad 1200 zabytkowych grobów.

Cmentarz Powązkowski powstał na ziemiach należących do rodziny Szymanowskich. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ks. Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Hugona Kołłątaja, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Józefa Elsnera i Jana Kiepurę. (PAP)

maz/ akn/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)