Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

37 mln euro w ramach programu dla organizacji pozarządowych

0
Podziel się:

Obywatele dla Demokracji - to nazwa programu dla organizacji pozarządowych,
finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Polsce
przyznano na jego realizację 37 mln euro.

Obywatele dla Demokracji - to nazwa programu dla organizacji pozarządowych, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Polsce przyznano na jego realizację 37 mln euro.

W środę w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja dotycząca tego programu. Jego celem jest wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w budowaniu sprawiedliwości społecznej, demokracji i zrównoważonego rozwoju. Fundusze EOG są formą bezzwrotnej pomocy udzielanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein.

Ambasador ds. funduszy z norweskiego MSZ Ingrid Schulerud podkreślała podczas otwarcia konferencji, że Norwegia od wielu lat jest solidarna z Polską. Oceniła, że relacje pomiędzy rządami obu krajów są dobre.

Szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski mówił, że społeczeństwo obywatelskie w Polsce istniało już przed 1989 r., czego wyrazem było powstanie ruchu Solidarność. "Przeszliśmy od 1989 r. naprawdę ciężką drogę zagospodarowywania wolności" - podkreślił. Dodał, że demokracja w Polsce "nadal wymaga zagospodarowywania". Zdaniem Michałowskiego dużą rolę w tym procesie odgrywają organizacje pozarządowe.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka mówiła, że Polska często staje przed trybunałami międzynarodowymi jako kraj, który nie jest w stanie w pełni wywiązać się z konwencji dotyczących praw człowieka. Dodała, że w Polsce wiele grup obywateli jest wykluczonych, a państwo nie wykazuje właściwej wrażliwości w tej kwestii.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zwracał uwagę, że anonimowość wypowiedzi w internecie ułatwia szerzenie mowy nienawiści, a sprzyja temu przeświadczenie o braku odpowiedzialności za opinie wygłaszane w sieci. Boni wskazał także, iż w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego ważne jest kształtowanie poczucia lokalnej tożsamości.

Dotacje udzielane w ramach programu mają na celu m.in.: zwiększenie udziału obywateli w życiu publicznym, upowszechnianie wartości demokratycznych i praw człowieka, rozwój kontroli obywatelskiej, wspieranie grup narażonych na wykluczenie, wzmocnienie kondycji organizacji pozarządowych.

W programie przywiązuje się dużą wagę do takich kwestii jak: zwalczanie mowy nienawiści, przestępstw z nienawiści i ekstremizmów, przeciwdziałanie zjawiskom rasizmu i ksenofobii, homofobii i antysemityzmu, przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu, przemocy wobec kobiet i handlowi kobietami, rozwiązywanie problemów mniejszości romskiej; istotna jest także promocja tolerancji i porozumienia między kulturami.

Szczegóły dotyczące programu Obywatele dla Demokracji można znaleźć na stronie www.ngofund.org.pl. (PAP)

pro/ pz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)