Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

3,5 tys. osób wyruszyło w 302. warszawskiej pielgrzymce na Jasną Górę

0
Podziel się:

3,5 tys. osób wyruszyło we wtorek rano z Warszawy w 302. Warszawskiej
Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Trasa do Częstochowy podzielona jest na dziewięć dziennych
etapów, pątnicy dotrą tam 14 sierpnia.

3,5 tys. osób wyruszyło we wtorek rano z Warszawy w 302. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Trasa do Częstochowy podzielona jest na dziewięć dziennych etapów, pątnicy dotrą tam 14 sierpnia.

Podczas rozpoczynającej pielgrzymkę mszy św. przed warszawskim kościołem ojców paulinów przy ul. Długiej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz apelował, by w Roku Wiary każdy dzień - nie tylko dzień pielgrzymkowy - był elementem stałej pracy człowieka nad swoją wiarą.

W homilii przypominał przesłanie papieża Franciszka do młodych w Rio de Janeiro - "nie wolno wam wiary zostawiać dla siebie".

"Nasze pielgrzymowanie to praca nad sobą i nasza wiara, ale też ma ono wymiar świadectwa danego publicznie - świadectwa wiary ludu polskiego i świadectwo Kościoła, który wskazuje na to, co dla ludzi jest najważniejsze" - mówił do wiernych kard. Nycz.

Jak powiedział PAP jeden z organizatorów pielgrzymki, we wtorek wyruszyło w nią 3,5 tys. osób. Wśród pielgrzymów jest bardzo dużo młodych osób, rodziny z małymi dziećmi - niektóre z nich jadą w wózkach. Jedna z par z maleńkim dzieckiem używa nietypowego wózka dziecięcego, który 21 lat temu został wykonany samodzielnie. "Po raz pierwszy przed 21 laty, jako małe dziecko, jechała w nim matka chrzestna naszego dziecka. Pielęgnujemy tę tradycję" - mówili PAP młodzi rodzice.

W 26 grupach pielgrzymkowych są też ludzie starsi, rodzice z dorosłymi już dziećmi. Pątnicy niosą tylko podręczny bagaż, pozostałe rzeczy przewożone są samochodami na kolejne miejsca noclegów. Większość pątników nocuje u osób, które przyjmują ich do swoich domów; część śpi się w namiotach.

Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę od 1711 r. wychodzi z kościoła Św. Ducha przy Barbakanie - na rogu ul. Długiej i Freta. Trasa liczy ok. 250 km i wiedzie przez sanktuaria maryjne. Pątnicy dojdą do Częstochowy 14 sierpnia. Z Warszawy pielgrzymka pójdzie przez Tarczyn i Mogielnicę w woj. mazowieckim, Studzianną - Psary - Skotniki i Wielgomłyny w woj. łódzkim oraz miejscowości św. Anna i Mstów na Jasną Górę w Częstochowie (śląskie). Po drodze pielgrzymi nawiedzają sanktuaria maryjne.

Pierwsza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wyruszyła 6 sierpnia 1711 r. z inicjatywy przeora klasztoru warszawskiego paulinów o. Innocentego Pokorskiego. Z pielgrzymką wyruszyli wówczas członkowie działającego przy klasztorze Arcybractwa Pięciorańskiego - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. Od tamtej pory dzień ten jest początkiem dorocznych pielgrzymek z Warszawy. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników.

W tym roku we mszy uczestniczył arcybiskup Barcelony kardynał Lluis Martinez Sistach, który gości w Warszawie wraz z grupą księży.(PAP)

ago/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)