Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

3 tys. lekarzy rodzinnych z całego świata na konferencji w Warszawie

0
Podziel się

Ponad 3 tysiące lekarzy rodzinnych z całego świata będzie w Warszawie
dyskutować o chorobach układu krążenia, szczepieniach ochronnych, antybiotykoterapii, chorobach
przewodu pokarmowego oraz cukrzycy.

bEhbnXWt

*Ponad 3 tysiące lekarzy rodzinnych z całego świata będzie w Warszawie dyskutować o chorobach układu krążenia, szczepieniach ochronnych, antybiotykoterapii, chorobach przewodu pokarmowego oraz cukrzycy. *

Konferencje Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych organizowane są od kilkunastu lat w różnych państwach. Ta, która rozpoczyna się w czwartek w Warszawie, potrwa trzy dni. Przyjechali na nią lekarze z 58 państw, w tym około 400 lekarzy z różnych regionów Polski.

Konferencja organizowana jest pod hasłem: "Family medicine - practice, science and art" (Medycyna rodzinna - praktyka, nauka i sztuka). Jak powiedział PAP rzecznik prasowy konferencji Marcin Mikos, w czwartek odbędzie się konferencja lekarzy państw Unii Europejskiej o priorytetach prezydencji.

bEhbnXWv

W ramach konferencji organizowane będą "okrągłe stoły", w tym - jak powiedział Mikos - np. okrągły stół lekarek-feministek, które uważają, że kobiety powinny mieć większy wpływ na medycynę rodzinną, a także okrągły stół młodych lekarzy. Światowa Organizacja Lekarzy Rodzinnych postuluje, by więcej problemów zdrowotnych było rozwiązywanych przez lekarzy rodzinnych. "Tak jest np. w Holandii, gdzie do lekarzy rodzinnych zwraca się około 90 proc. wszystkich pacjentów" - powiedział Mikos.

"Podstawą podejmowanych przez nas działań jest nauka, z drugiej strony konieczne są dobre warunki do praktykowania, organizowania, finansowania medycyny rodzinnej. Niezwykle istotna jest także rozmowa z pacjentem, kontakt, zdobycie jego zaufania" - powiedział wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr hab. med. Adam Windak.

O to, by konferencja Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych odbyła się w Polsce, zabiegano od kilku lat. "Musieliśmy pokazać władzom Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych, że polski system jest już modelem dojrzałym, a jego wkład np. w europejską medycynę rodzinną jest istotny" - powiedział Windak. Organizacja ta skupia ponad 6 tys. lekarzy rodzinnych w Polsce.

W trakcie trzydniowego kongresu odbędzie się ok. 150 sesji, w trakcie których uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach praktycznych, wysłuchać wykładów naukowych, a także zaprezentować wyniki własnych badań oraz doświadczenia z zakresu organizacji podstawowej opieki zdrowotnej.

bEhbnXWB

Wśród wiodących tematów kongresu są m.in. choroby układu krążenia, szczepienia ochronne, antybiotykoterapia, astma u dzieci, choroby przewodu pokarmowego, bezpieczeństwo farmakoterapii oraz cukrzyca.

Światowa Organizacja Lekarzy Rodzinnych (WONCA) skupia ponad 250 tysięcy lekarzy z blisko 100 państw. Celem działalności tej organizacji jest poprawa jakości życia pacjentów. Od kilkunastu lat lekarze rodzinni spotykają się na dorocznych konferencjach, aby zaprezentować swój dorobek naukowy i doświadczenia w organizacji podstawowej opieki zdrowotnej.

Honorowymi gośćmi kongresu będą m.in. prof. Theo Verheij z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii, który będzie zachęcał lekarzy do uczestnictwa w europejskiej sieci współpracy naukowej, dr Bjorn Gjelsvik z Norwegii, współautor europejskich wytycznych dla lekarzy rodzinnych w zakresie prewencji chorób układu krążenia, a także dr Mukesh Chawla z Banku Światowego.

W trakcie kongresu zaprezentowane zostaną po raz pierwszy wstępne wyniki międzynarodowego projektu badawczego, którego celem było określenie różnic w sposobie organizacji, finansowania i funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w 31 krajach Europy. Europejski Kongres Lekarzy Rodzinnych potrwa do 11 września.

bEhbnXWC

Konferencja została objęta honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.(PAP)

edom/ itm/ ura/

bEhbnXWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)