Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

42 osoby w komitecie honorowym Waldemara Pawlaka

0
Podziel się:

#
dochodzi kolejna wypowiedź W. Pawlaka
#

# dochodzi kolejna wypowiedź W. Pawlaka #

14.05. Warszawa (PAP) - Florecistka, medalistka olimpijska Sylwia Gruchała, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski, prof. Aleksander Łuczak, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz kilkadziesiąt innych osób zasiada w komitecie honorowym kandydata na prezydenta, szefa PSL Waldemara Pawlaka.

Komitet miał być zaprezentowany w piątek przez samego kandydata PSL, ale ostatecznie jego sztabowcy zdecydowali, że Pawlak będzie się spotykał ze wspierającymi go osobami w regionach, które będzie odwiedzał podczas kampanii.

"Oprócz tej grupy, która będzie w komitecie honorowym, zamierzamy też poprosić uznane autorytety prawne o zaprezentowanie opracowań o tym, jak może wyglądać prezydentura XXI wieku" - mówił w czwartek PAP lider Stronnictwa.

Pawlak pytany w piątek, czy planuje wziąć urlop na czas kampanii odpowiedział, że "tak, w tych momentach kiedy by to kolidowało z jakimiś moimi obowiązkami". "Tam, gdzie wiąże się to z kampanią wyborczą, nie zamierzam tego mieszać z obowiązkami w Ministerstwie Gospodarki" - powiedział kandydat PSL.

Pawlak stwierdził, że będzie chciał podzielić tydzień na dwie części - trzy dni poświęcać na pracę w administracji, a cztery dni - włącznie z sobotami i niedzielami na kampanię.

Pawlak był też pytany o dotychczasową nieobecność Jarosława Kaczyńskiego w kampanii wyborczej. "Rozumiem tę postawę. Myślę, że każdy, kto stracił kogoś bliskiego też zrozumie, że w takiej sytuacji trudno jest o udział w życiu publicznym, a cóż dopiero w polityce" - odparł.

Lider PSL wystosował też list do członków i sympatyków swej partii z okazji Święta Ludowego. Napisał w nim m.in., że kandyduje na prezydenta, ponieważ wywodzi się "z Ruchu Ludowego, który zrodził się z marzeń i pragnień, z pracy i walki o Polskę niepodległą, sprawiedliwą i dobrą dla ludzi" oraz dlatego, że wierzy "w Polskę i nasze społeczeństwo".

"Jestem przekonany, że nasza ojczyzna może być lepsza, zasobniejsza, z szacunkiem i troską dbająca o każdego jej mieszkańca" - napisał Pawlak.

Podkreślił, że kandydując w wyborach prezydenckich oddaje "do dyspozycji wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce" swoje doświadczenie w działalności politycznej, społecznej i zawodowej, które zdobył jako "premier, wicepremier, minister, poseł, strażak ochotnik, przedsiębiorca, rolnik i nauczyciel".

Szef PSL napisał też, że jego ugrupowanie jest "jedyną partią polityczną w kraju, która uczestnicząc nieprzerwanie od 20 lat w życiu publicznym nie zmienia nazwy, poglądów, filozofii, misji".

"Jesteśmy otwarci na dialog, na patriotyzm zwycięski, a nie klęski. Na takim fundamencie chcę budować nowoczesną prezydenturę: otwartą i integrującą, nakierowaną na współpracę różnych środowisk zainteresowanych bogatą społecznie i gospodarczo Polską, z jej silną pozycją międzynarodową" - oświadczył Pawlak.

Podziękował też wszystkim za dotychczasowe poparcie i zaufanie, za oddanie i zebranie "w ekspresowym tempie" głosów z poparciem niezbędnych do zarejestrowania jego kandydatury. "Zebraliśmy prawie pół miliona podpisów poparcia - to dobry prognostyk na przyszłość" - ocenił kandydat PSL na prezydenta.

Na Uniwersytecie Warszawskim Pawlak mówił dziennikarzom, że zaprasza do współpracy różne osoby, również takie, które chcą zachować równy dystans do wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich.

Zapowiedział, że poprosi członków komitetu, aby opracowali prezentacje dotyczące tego, jak może wyglądać prezydentura XXI wieku. "Chodzi o wymiar konstytucyjny, spraw zagranicznych, gospodarczy i naukowy" - wyliczał. Pawlak zapowiedział, że prezentacje te będą się ukazywać w internecie na jego stronie internetowej począwszy od przyszłego tygodnia.

W skład jego komitetu honorowego wchodzą m.in. dr hab. profesor Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Zakładu Teorii Finansów Emil Antoniszyn; fizyk dr hab. profesor Politechniki Radomskiej Katarzyna Brzózka, prawnik, ekonomista, specjalista z zakresu stosunków międzynarodowych prof. dr hab Jan Czaja, ekonomista, kierownik Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Czyżewski, historyk z Uniwersytetu Białostockiego prof. dr hab. Adam Dobroński.

Wśród osób wpierających kandydata PSL są też prof. dr hab. Zbigniew Dobrzański (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej Alfred Domagalski, dr hab. inż. profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownik Katedry Zarządzania na Wydziale Nauk Ekonomicznych Józef Frąś, genetyk prof. dr hab. inż. Henryk Geringer de Oedenberg (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu).

Pawlaka popierają również: prof. Jan Jachymek, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, aktor Stanisław Jaskułka, autorka sztuk teatralnych Żywia Karasińska-Fluks, prof. Edward Kienig, prof. Kazimierz Kosiniak-Kamysz, twórca Polskiej Opery Kameralnej Kazimierz Kowalski, prorektor i profesor Wyższej Szkoły Rozwoju Lokalnego w Żyrardowie Józef Kozioł, prezes Związku Młodzieży Wiejskiej Michał Modrzejewski.

Wśród członków komitetu honorowego Pawlaka są ponadto: prezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Stanisław Ozonek, przewodniczący Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin, prof. Jerzy Smorawiński, prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Henryk Strzelecki.

Pawlaka wspierają również europosłowie: Jarosław Kalinowski, Czesław Siekierski, Andrzej Grzyb oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. (PAP)

stk/ mrr/ dol/ laz/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)