Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

43. Synod Diecezji Płockiej opracował i przyjął pierwsze dokumenty

0
Podziel się:

W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku (Mazowieckie)
odbyła się w sobotę II Sesja Plenarna 43. Synodu Diecezji Płockiej. Podczas obrad przyjęto m.in.
dokumenty, dotyczące małżeństwa i rodziny oraz dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.

W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku (Mazowieckie) odbyła się w sobotę II Sesja Plenarna 43. Synodu Diecezji Płockiej. Podczas obrad przyjęto m.in. dokumenty, dotyczące małżeństwa i rodziny oraz dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.

To pierwsze dokumenty, których treść 43. Synod Diecezji Płockiej zaakceptował od czasu inauguracji i pierwszej sesji plenarnej w październiku 2012 r.

Głównym celem prac synodalnych, które mają potrwać do 2014 r., jest aktualizacja kierunków działalności duszpasterskiej.

W dokumencie "Obrona i promocja rodziny w diecezji płockiej" synod zaapelował m.in. "do sumień katolickich prawników, samorządowców, dziennikarzy i polityków, aby bronili chrześcijańskiego modelu rodziny poprzez propagowanie prawdy o niej, tworzenie prawa i uprawianie polityki prorodzinnej".

"Polityka prorodzinna państwa powinna być powszechna, progresywna i neutralna. Powszechność polega na tym, że wsparcie państwa trafia do każdej rodziny; takie wsparcie jest wyraźnie oddzielone od pomocy społecznej. Progresywność polityki prorodzinnej polega na tym, że wsparcie państwa rośnie wraz z liczbą dzieci wychowujących się w rodzinie. Neutralność polityki prorodzinnej przejawia się w tym, że państwo pozostawia małżonkom wolność w sprawie wyboru tego, jak rodzice wychowują i kształcą własne dzieci" - podkreślono w dokumencie.

W dokumencie "Kościół Płocki w trosce o dialog ekumeniczny i międzyreligijny" synod zwrócił się z apelem do władz samorządowych na terenie diecezji płockiej o opiekę nad zapomnianymi cmentarzami innych, oprócz katolickich, Kościołów chrześcijańskich i religii.

"Synod prosi także księży proboszczów, katechetów i wiernych, aby po chrześcijańsku włączali się w porządkowanie tych cmentarzy, pamiętali o spoczywających tam zmarłych przez zapalnie zniczy i składanie kwiatów, a także uczyli szacunku dla świętych miejsc wyznawców innych Kościołów lub religii" - zaznaczono m.in. w dokumencie.

Przemawiając do 273 uczestników sesji, w tym duchownych i wiernych świeckich, biskup diecezji płockiej Piotr Libera przypomniał, że hasłem zwołanego przez niego synodu jest: "Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość". "Tam, gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość, przyszłość osoby ludzkiej, rodziny, szkoły, demokratycznego społeczeństwa, Ojczyzny" - powiedział bp Libera.

Diecezja płocka, utworzona około 1075 r., należy do najstarszych w Polsce. Poprzedni, 42. Synod Diecezjalny odbywał się tam w latach 1987-91. Uroczystego zakończenia ówczesnych obrad dokonał papież bł. Jan Paweł II podczas wizyty w Płocku w ramach czwartej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1991 r.

Nazwa "synod" pochodzi z języka greckiego i oznacza "wspólną drogę". W Kościele katolickim jest to zebranie przedstawicieli duchowieństwa i wiernych, którzy - zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego - "dla dobra swej wspólnoty diecezjalnej świadczą pomoc biskupowi diecezjalnemu". W obradach synodu uwzględnia się m.in. opinie teologów, prawników, duszpasterzy i innych specjalistów zasiadających w poszczególnych zespołach synodalnych.(PAP)

mb/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)