Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

49. Bydgoski Festiwal Muzyczny pamięci Henryka M. Góreckiego

0
Podziel się

Wykonaniem utworów Henryka Mikołaja Góreckiego rozpocznie się w piątek 49
Bydgoski Festiwal Muzyczny. Tegoroczna edycja imprezy w całości jest dedykowana pamięci zmarłego w
ubiegłym roku kompozytora od lat związanego z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy.

bEgwKOsB

Wykonaniem utworów Henryka Mikołaja Góreckiego rozpocznie się w piątek 49 Bydgoski Festiwal Muzyczny. Tegoroczna edycja imprezy w całości jest dedykowana pamięci zmarłego w ubiegłym roku kompozytora od lat związanego z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy.

W koncercie inauguracyjnym wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita oraz amerykańska flecistka Carol Wincenc i pianistka Anna Górecka, córka kompozytora. W programie wieczoru znajdą się utwory Góreckiego "Małe Requiem dla pewnej Polki" i "Concerto Cantata" oraz koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

Jak podkreśliła Eleonora Harendarska, dyrektor Filharmonii Pomorskiej, Górecki zajął szczególne miejsce w Bydgoszczy i sercach bydgoskich muzyków oraz melomanów. Dzieła Góreckiego miały od lat stałe miejsce w repertuarze Filharmonii Pomorskiej, a on sam wiele razy gościł na estradzie w Bydgoszczy.

bEgwKOsD

"Chętnie, jeśli tylko zdrowie mu na to pozwalało, składał nam niezapomniane, pełne przyjaźni i serdeczności wizyty. Z jego osobą łączy nas utwór, który specjalnie stworzył dla Bydgoszczy - Miasta Muzyki, czyli +Miserere+, upamiętniające ponure zdarzenia bydgoskie w dniu 19 marca 1981" - zaznaczyła Harendarska.

W ramach tegorocznego festiwalu "Miserere" zabrzmi 18 września w bydgoskiej katedrze.

Górecki był związany z Filharmonią Pomorską od lat 60., kiedy jej dyrektorem był nieżyjący już Andrzej Szwalbe. Jak wspominał kompozytor, dwukrotnie był nawet bliski przeprowadzenia się do Bydgoszczy, m.in. by objąć tu posadę na tworzonej Akademii Muzycznej.

Najbardziej znane na świecie od lat 90. dzieło kompozytora, III symfonię, bydgoscy melomani usłyszeli już w 1979 roku, kiedy to zagrano ją wraz z prawykonaniem "Siwej mgły" Wojciecha Kilara, napisanej na zamówienie Szwalbego. "Wówczas granie naszych utworów nie było takie oczywiste" - podkreślił w jednym z wywiadów Kilar.

bEgwKOsJ

Górecki wiele lat z rzędu przyjeżdżał do bydgoskiej filharmonii, by tu świętować swe urodziny. Dwa lata temu otrzymał honorowy doktorat Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Muzyka Góreckiego dominuje podczas tegorocznego festiwalu. Oprócz tego melomani usłyszą m.in. "Orawę" i "Krzesanego" Wojciecha Kilara, symfonię "Zmartwychwstanie" Gustawa Mahlera i "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego.

Wśród gości imprezy są w tym roku m.in. skrzypek Konstanty Andrzej Kulka oraz Gaba Kulka, którzy wystąpią we wspólnym koncercie, Agnieszka Duczmal z orkiestrą Amadeus i Włodzimierz Nahorny. Z Moskwy przyjedzie do Bydgoszczy "Capella Chasydzka" - Moskiewski Męski Chór Żydowski.

W poniedziałkowy wieczór, z okazji "Roku Miłosza" Andrzej Seweryn czytał będzie "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II i "Traktat teologiczny" Czesława Miłosza. Tłem będzie muzyka Włodzimierza Nahornego w wykonaniu Nahorny Sextet, a w foyer filharmonii zobaczyć można będzie wystawę "Wilno Miłosza" zorganizowaną przez bydgoskie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego.

bEgwKOsK

Koncerty i imprezy w ramach 49. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego "W hołdzie Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu" odbywać się będą głównie w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, ale także w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu i Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu. Festiwal zakończy się 7 października. (PAP)

olz/ mlu/

bEgwKOte
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)